Pereiti prie turinio

Gegužės 1-oji paminėta eitynėmis Kaune

Dalintis:

Šiais metais profesinės sąjungos Tarptautinę darbo dieną paminėjo Kaune eitynėmis Laisvės alėjoje su šūkiu „Turime teisę atsikvėpti!“.

Gegužės 1-ąją šiemet atkreiptas dėmesys į augančius darbuotojų darbo krūvius, jų fizinę ir psichinę sveikatą.

Lietuvoje dar labai dažnas reiškinys, kai darbdaviai negarantuoja net įstatymais numatytų darbuotojų teisių, o kur dar legalūs būdai versti darbuotojus dirbti nežmoniškais darbo krūviais. Pvz., suminė darbo laiko apskaita, kuri leidžia išvengti apmokėjimo už viršvalandžius.

Nuovargis ir perdegimas yra auganti problema. Pasikartoja savižudybės medicinos darbuotojų tarpe. Paštininkai miestuose vis dar dirba šešias dienas per savaitę. Dažna pamainos trukmė prekybos centre, restorane ar fabrike trunka 12 val.

Lietuva pirmauja ES pagal savižudybių skaičių, į trejetuką patenkame pagal alkoholio suvartojimą, o štai pagal vidutinę tikėtiną gyvenimo trukmę – tebesame prie galo. Tarp pirmųjų esame ir pagal mirštamumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų, kurių vienas iš sukėlėjų – ilgos darbo valandos.

Nuo įtampos dega ne tik žmonių sveikata, bet ir mūsų planeta. Žemė kaista nuo skubėjimo – greito ir pigaus vartojimo, išspjaunančio CO2 dūmus į atmosferą ir kalnus šiukšlių į sąvartynus. Greitos ir pigios statybos miestuose naikina žaliąsias zonas.

Gegužės 1-oji yra minima daugelyje šalių ir skirta paskatinti darbuotojų solidarumą ir prisiminti, kad tik susivieniję kovai galime pasiekti geresnių darbo sąlygų. Šios dienos ištakos siekia 1886 m., kai gegužės 1 d. Čikagoje prasidėjęs darbininkų streikas dėl 8 valandų darbo dienos vėliau policijos buvo žiauriai numalšintas. Šiai dienai atminti po kelerių metų gegužės 1-oji ir buvo formaliai paskelbta viso pasaulio darbininkų solidarumo diena.

Lietuvoje pirmaisiais tarpukario metais šventė buvo įteisinta, bet Smetonos režimas 1930 metais nedarbo dieną panaikino.