Pereiti prie turinio

Europos profesinės sąjungos: Lietuvos Vyriausybės skatinama darbo įstatymų reforma yra skurdo ir nesaugumo strategija

Dalintis:

Rugsėjo 8 d., profesinių sąjungų rengiamo mitingo išvakarėse, EPSU (Europos Visuomeninių paslaugų profesinių sąjungų federacija), kurios nare yra ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija, LR Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei bei visoms frakcijoms išsiuntė laišką, palaikantį Lietuvos profesines sąjungas, tuo pačiu ir kreipimąsi į Seimo narius, raginantį pritarti Prezidentės veto dėl Darbo kodekso. 

Žemiau pateikiame šio laiško vertimą į lietuvių kalbą:

„Gerb. Seimo nary,

Mes nuolat stebime diskusijas dėl LR Darbo kodekso reformų. 

Vyriausybė praėjusių metų rudenį skelbė, jog sieks pokyčių, nepalankių darbuotojams, todėl profesinės sąjungos rengė protesto akcijas.

Mes pritariame kolegoms iš Lietuvos profesinių sąjungų, jog Vyriausybės siūloma Darbo kodekso reforma nepagerins darbuotojų, ypač jaunimo, situacijos. Siūlomas darbo įstatymų „lankstinimas“ yra palankesnis darbdaviams, tačiau darbuotojai netektų svarbių garantijų ir apsaugos.

Naujasis Darbo kodeksas, kuriam šią vasarą buvo pritarta Seime, sudarytų palankesnes sąlygas darbdaviams atleisti darbuotojus, apsunkintų įdarbinimo pagal terminuotas darbo sutartis bei darbo laiko apskaitos reguliavimą. Panašūs pokyčiai pažeistų pagrindines darbuotojų teises, ir kol kas nėra jokių prielaidų, leidžiančių tvirtinti, kad jie prisidėtų prie ekonomikos gerėjimo, kaip anksčiau yra tvirtinusi LR Vyriausybė.

Priešingai, sukuriant nesaugias darbo sąlygas, jos trukdytų didesniam produktyvumui ir ekonomikos kilimui. Be to, netinkama Darbo kodekso reforma sudarytų sąlygas atsirasti nelygybei ir atskirčiai, kurios, anot Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir vystymo organizacijos (OECD) ir Tarptautinės darbo organizacijos neseniai atliktų ir publikuotų tyrimų, turi negatyvų poveikį šalies ūkio vystymuisi. Todėl Lietuvos Vyriausybės pasirinkta darbo įstatymų reformos strategija iš tiesų yra skurdo ir nesaugumo strategija.

Mūsų įsitikinimu, egzistuoja alternatyvūs būdai investuoti į darbuotojų švietimą ir įgūdžių gerinimą, orų darbo užmokestį ir tinkamas darbo sąlygas, sklandžiai veikiančią kokybiškai teikiamų viešųjų paslaugų infrastruktūrą. Tai strategija, kuri iš esmės pakeistų šalies ekonomikos vystymąsi ir užtikrintų jos tvarumą.

Mes pritariame LR Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, kuri vetavo Seime priimtą Darbo kodeksą, ir raginame Jus vienytis su darbuotojais, jų teises ginančiomis organizacijomis bei Prezidente.

Prašome atmesti Seime priimtus Darbo kodekso pakeitimus ir ieškoti efektyvaus dialogo su profesinėmis sąjungomis vardan stipresnės ekonomikos ir Lietuvos žmonių gyvenimo bei darbo sąlygų pagerinimo.

Jan Willem Goudriaan

EPSU generalinis sekretorius „