Pereiti prie turinio

Europos Komisijoje pasiūlyta geriamojo vandens kokybės gerinimą įtraukti į Socialinių ramsčių nuostatas

Dalintis:

F. Timmermans ir K. Vella, euractiv.com nuotrauka

Vasario 1 d. Europos Komisija paskelbė, kaip planuojama atnaujinti geriamojo vandens taisykles siekiant pagerinti žmonių sveikatą, mažinti išmetamų teršalų kiekį ir spręsti plastiko atliekas.

Eurokomisarų Frans Timmermans ir Karmenu Vella pristatytas teisės aktų pasiūlymas užtikrintų  prieigą prie vandens kaip vieną iš svarbiausių Europos socialinių teisių ramsčio nuostatų. Tai būtų tiesioginis atsakas į Right2Water piliečių iniciatyvą, kurios peticiją pasirašė per 1,8 mln. Europos piliečių.

Taip pat ši iniciatyva yra viena iš geresnio teisinio reglamentavimo skatinimo priemonių, kurias inicijuoja pats F. Timmermans, ir kuriomis siekiama supaprastinti Europos Sąjungos (ES) teisės aktus bei sumažinti biurokratizmą.

Pasak F. Timmermans ir K. Vella, formuluojant pasiūlymą, kuriuo siekiama gerinti vandens kokybę, buvo remiamasi Pasaulio sveikatos organizacijos pateikta informacija, į vandens saugos kriterijų sąrašą įtraukiant ir naujas medžiagas, tokias kaip legionelės ir chloratas.

F. Timmermans raginimas sumažinti biurokratizmą taip pat yra aiškiai matomas naujose taisyklėse, kurios leidžia vietinėms valdžios institucijoms sutelkti dėmesį į kenksmingas medžiagas, esančias regione, užuot gilinantis į ilgą bendro pobūdžio galimų cheminių medžiagų sąrašą.

Tačiau, pasak Aplinkos komisaro Karmenu Vella, geriamo vandens kokybė yra sritis, kurios Europos Komisija neturėtų per daug reguliuoti, nes valstybės narės esą dažniausiai tinkamai įgyvendina ES nustatytas taisykles.

Primename, kad Right2Water („Vanduo yra žmogaus teisė”) – tai Europos piliečių iniciatyva, vykdyta 2013 metais, kuria buvo siekiama, jog teisė į vandenį ir sanitarines paslaugas būtų įteisinta ES teisėje.

Iki 2013 m. rugsėjo 1 dienos buvo renkami piliečių parašai visose ES valstybėse-narėse. Iš viso surinkta 1 884 790 parašų. Lietuvoje už teisę į vandenį ir sanitarines paslaugas pasirašė daugiau nei 13 000 gyventojų. Parašų rinkimą Lietuvoje inicijavo Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija.

Surinkti parašai buvo įteikti Europos Komisijai, tačiau kova su siekiu privatizuoti vandens tiekimo įmones vis dar tęsiasi, nes, Europos Komisija nepriėmė jokių konkrečių teisę į vandenį ir sanitarines paslaugas reglamentuojančių dokumentų.

 

Pagal euractiv.com informaciją parengė Jūratė Jasiūnienė