Pereiti prie turinio

Europiniame komitete – apie elektros energetikos iššūkius sektoriui bei streiką Italijoje

Dalintis:

Vasario 22 d. nuotolinėmis ryšio priemonėmis įvyko Europos Elektros energetikos sektorinio socialinio dialogo komiteto plenarinis posėdis. Jame aktualius sektoriaus klausimus nagrinėjo atstovai iš Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos (EPSU), Europos pramonės profesinės sąjungos (IndustriallEurope) bei darbdavių asociacijos „Eurelectric”.

Lietuvos elektros energetikos darbuotojams šiame posėdyje atstovavo Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkės pavaduotoja Jurga Subačiūtė-Žemaitienė.

Posėdyje didžiausias dėmesys buvo skiriamas taip vadinamam pramonės Net-Zero aktui (angl. Net-Zero Industry Act), kurį Europos Komisija pristatė prieš metus. Šiuo teisės aktu siekiama padidinti švariųjų technologijų gamybą Europos Sąjungoje (ES), siekiant, kad ES strateginiai švariųjų technologijų gamybos pajėgumai iki 2030 m. pasiektų bent 40 % ES metinių diegimo poreikių.

Be to, daug diskutuota apie įgūdžių trūkumą ir įtemptą darbo rinkos situaciją elektros sektoriuje. Pažymėtina, kad Europos elektros energijos sektorius susiduria su dvigubu iššūkiu: dėl sparčios atsinaujinančių energijos šaltinių ir žaliųjų technologijų plėtros kuriamos naujos darbo vietos, tačiau tuo pat metu juntamas specialistų trūkumas bei vis aštrėja darbo jėgos senėjimo problema. Šis įgūdžių paklausos ir pasiūlos neatitikimas kelia grėsmę ES perėjimui prie švarios energijos politikos įgyvendinimui.

Taip pat kolegos iš Italijos posėdyje informavo, kad trys italų profesinės sąjungos, atstovaujančios didžiausios Italijos elektros energijos gamybos grupės „Enel” darbuotojams, kovo 4 d. pradės streiką, kuris greičiausiai turės didelės įtakos bendrovės elektros energijos gamybai ir skirstymui šalyje. Planuojama, kad streikas truks 9 dienas.

Įdomu tai, kad pagrindinis streiko motyvas – ne atlyginimai: streiko veiksmais profesinės sąjungos reaguoja į bendrovės naujo generalinio direktoriaus Flavio Cattaneo naują verslo planą, pagal kurį artimiausius trejus metus bus mažinamos investicijos į atsinaujinančius energijos šaltinius ir hidroenergetikos bei geoterminės energijos sektorius.

Tarp kitų darbuotojams svarbių klausimų – darbo skaitmenizacija, įdarbinimo įšaldymas trejiems metams ir pagrindinės veiklos subranga.

Darbdavys tikisi, kad nauja politika padės sumažinti bendrovės skolas. „Enel“ grynoji skola praėjusių metų lapkričio pabaigoje siekė apie 61 mlrd. eurų, o grupė siekė iki šių metų pabaigos šią sumą sumažinti iki 50–51 mlrd.