Pereiti prie turinio

Eurfound: tėvystės atostogos reikšmingos ne tik vaiko raidai

Dalintis:

Motinystės svarba vaiko vystymuisi jau seniai ištirta ir nekelia abejonių. Tačiau atsiranda vis daugiau įrodymų, kad tėvystės atostogos taip pat yra labai svarbios ne tik vaiko raidai, bet ir mažinant atotrūkį tarp vyrų ir moterų įsipareigojimų šeimai.

Europos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo fondo (Eurofound) Europos šalių gyvenimo kokybės tyrimas atskleidė, kad 88% motinų ir 64% tėvų ES kasdien rūpinasi savo vaikais. Tėvai nurodė, jog savo vaikais jie rūpinasi vidutiniškai 21 valandą per savaitę, o štai mamos tam skiria net 39 val. per savaitę.

Gera naujiena yra tai, kad Europoje vis labiau pripažįstama tėvų teisė į tėvystės atostogas, ir tai atsispindi vykstančiuose teisės aktų ir darbo įstatymų pakeitimuose. Dabartiniu metu visos valstybės narės siūlo tėvams šias galimybes prižiūrėti savo vaikus: arba trumpalaikes tėvystės atostogas po vaikučio gimimo, arba vaiko priežiūros atostogas, leidžiančias tėvams savo atžalas auginti ilgesnį laiką, pavyzdžiui, iki vienerių metų.  

Nors tėvystės atostogos paprastai yra gerai apmokamos ir be didesnių pajamų praradimo, jos yra labai trumpos, dažniausiai iki savaitės trukmės, ir tik Lietuvoje, Bulgarijoje, Suomijoje, Portugalijoje, Slovėnijoje bei Ispanijoje šių atostogų trukmė yra dvi savaitės ir daugiau.

Eurofound nauja ataskaita „Tėvystės ir vaiko priežiūros atostogos: tėvų įsitraukimas“, kurią fondas žada paskelbti artimiausiu metu, rodo, jog šių atostogų trukmė Europoje yra stabili arba turinti tendenciją ilgėti. Didžiausias postūmis šia linkme per 2013-2017 metus pastebėtas Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Portugalijoje.

O štai vaiko auginimo atostogos paprastai yra blogiau apmokamos, ir dažnai kuo ilgesnis atostogų laikotarpis, tuo išmoka mažesnė. Beje, net šešiose šalyse išmoka už šį laikotarpį nėra numatyta įstatymuose. Tačiau, nepaisant to, vis daugiau tėvelių kai kuriose šalyse išeina vaikų auginimo atostogų. Pavyzdžiui, Vokietijoje 2008 m. šias atostogas ėmė 21 proc. tėvų, 2014 m. – jau 34 proc., o štai Estijoje tėvų, gaunančių tėvystės išmokas, dalis padidėjo nuo 2% (2004 m.) iki 9% (2017 m.).

Vis dėlto, šis padidėjimas pastebimas ne visose Europos šalyse. Pavyzdžiui, Latvijoje, pasibaigus 2008 m. finansų krizei, tėvų, pasinaudojusių vaiko priežiūros atostogomis, skaičius gerokai sumažėjo, nes išmokos tėvams taip pat buvo sumažintos. Nedidelė dalis tėvų, išeinančių vaiko priežiūros atostogų, yra Kroatijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Slovakijoje ir Ispanijoje.

Eurofound diskusiją šeimos ir tėvystės derinimo klausimu (anglų k.) galima pasiekti šia tiesiogine nuoroda:

https://www.eurofound.europa.eu/events/a-modern-agenda-for-work-life-balance  

 

Parengta pagal eurofound.europa.eu informaciją/Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija