Pereiti prie turinio

ETUC: kaulų ir raumenų ligos taps svarbiu socialinio dialogo klausimu

Dalintis:

2016 m. lapkričio 21 d. Briuselyje vyko Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC –  angl. European Trade Union Confederation ) Darbų saugos ir sveikatos komiteto posėdis, kuriame dalyvavo ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos deleguotas atstovas – Lietuvos sveikatos apsaugos profesinės sąjungos darbuotoja Dalia Juškevičienė.

 Pagrindinės posėdžio temos:

• Tolimesnė ETUC pozicija dėl kancerogenų ir mutagenų direktyvos;

• Psichosocialinė rizika/psichinė sveikata profesinėje darbų sveikatoje 

• Kaulų /raumenų sistemos sutrikimai ir  ligos;

• Tolimesni veiksmai dirbant su Europos saugos ir sveikatos darbe agentūra;

• pasaulinės darbuotojų saugos ir sveikatos bei žuvusiųjų darbe dienos paminėjimas 2017 m. ir  

 

Europos profesinių sąjungų instituto (ETUI) ekspertas Tony Musu informavo dalyvius, kad jau galima teikti pasiūlymus EK dėl kancerogenų ir mutagenų direktyvos ir prašė profesinių sąjungų kaupti įrodymus dėl kenksmingų medžiagų poveikio. Iki 2017 m. sausio 25 d. EK turi parengti oficialią ataskaitą, todėl šiuo metu reikėtų aktyviai dirbti su nacionalinėmis institucijomis, kurios atsakingos už šią sritį. Ekspertas pateikė ETUC pozicijos projektą dėl kai kurių medžiagų griežtesnių ribinių verčių nei siūlo Europos Komisija. Buvo diskutuojama, kad sudėtinga gauti įrodymus dėl cheminių medžiagų poveikio ir dažnai jų poveikis pasireiškia tik tada, kada darbuotojas išeina į pensiją. Dažniausiai dėl įvairių priežasčių nėra identifikuojama, kad darbuotojų sveikatos sutrikimai yra dėl cheminių medžiagų poveikio. Ekspertas akcentavo, kad nėra europinio lygio vieningos ribinių verčių skaičiavimo metodologijos.

Posėdžio dalyviai buvo informuoti , kad ETUC rengia pasiūlymus 89/391/E3C  Tarybos direktyvos projektui kur kalbama apie psichosocialinę riziką ir kt. Tarybos direktyvoms 90/270/EEC “Visual Display Unit (VDU)”, Tarybos direktyvai 92/85/EEC “Maternity Directive”, darbo laiko direktyvai 93/104/EC. 

Dėl kaulų /raumenų ligų ir sutrikimų buvo akcentuota, kad kaulų /raumenų ligos ir sutrikimai bus visų šalių socialinio dialogo ateities klausimas. Šių ligų pripažinimas profesinėmis ligomis visose Europos šalyse gana problematiškas, todėl profesinės sąjungos turėtų kreipti didelį dėmesį šiems klausimams. ETUC  šiuo klausimo rengia  rezoliuciją, kuri bus artimiausiu metu paskelbta.

2017 m. sausio mėn. ETUC planuoja susitikimą su Europos saugos ir sveikatos agentūra darbe (EU-OSHA). Šiuo metu formuojama darbuotojų atstovų grupė, kuri dirbs su EU-OSHA ateityje darbų saugos ir sveikatos klausimais. 

Posėdžio eigoje buvo paminėta, kad, siekiant paminėti 2017 m. Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos bei žuvusiųjų darbe dieną, bus organizuojamas ETUC Darbų saugos ir sveikatos komiteto posėdis.

Posėdžio pabaigoje žurnalo „HESAMAG“ atstovas trumpai pristatė publikuojamos informacijos klausimus ir tikslus. Šis žurnalas publikuojamas anglų ir prancūzų kalbomis, leidžiamas du kartus per metus ir publikuojama  aktuali informacija apie darbų saugą ir sveikatą plačiajai visuomenei.

 

Parengė Dalia Juškevičienė