Pereiti prie turinio

EK pristatė Moterų ir vyrų lygybės Europoje strategiją: ji paskatintų net 10 proc. BVP prieaugį

Dalintis:

Vakar, kovo 5 dieną, Europos Komisija (EK) pateikė Moterų ir vyrų lygybės Europoje strategiją – įstatymų projektus, kuriais numatomos priemonės užtikrinti vienodą vyrų ir moterų atlygį už tos pačios vertės darbą. Taip siekiama kovoti su lyčių nelygybe ir skatinti ekonomikos augimą. Kaip teigiama  EK pranešime, moterys Europos Sąjungoje (ES) uždirba vidutiniškai 16 proc. mažiau ir gauna apie 30 proc. mažesnes pensijas nei vyrai.

Dėl netolygumų vyrų ir moterų darbo užmokestyje  pensijų skirtumas tampa dar didesnis, todėl vyresnio amžiaus moterims skurdo grėsmė didesnė nei vyrams. Taigi, siekdama šį atotrūkį sumažinti, EK dar šiais metais žada įteisinti privalomas darbo užmokesčio skaidrumo priemones. Tai paskatintų ES bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą vienam gyventojui net 10 proc. Spręsdama atlyginimų skirtumų klausimą, EK pradeda viešas konsultacijas dėl darbo užmokesčio skaidrumo ir iki metų pabaigos pateiks įpareigojančias priemones.

Pamėtina, kad šiuo metu net 13 ES valstybių narių  vis dar neturi darbo užmokesčio skaidrumo užtikrinimo priemonių.

Pranešime atkreipiamas dėmesys, kad pastebimas augantis moterų darbuotojų trūkumas technologijų, dirbtinio intelekto,  finansinių paslaugų, mokslo ir komunikacijos, statybos, transporto ir žemės ūkio sektoriuose. O štai švietimo, sveikatos ir socialinių paslaugų srityje moterų skaičius gerokai lenkia vyrų darbuotojų skaičių. Todėl akcentuojama apie pagalbą moterims ieškant darbo sektoriuose, kuriuose trūksta įgūdžių, ypač technologijų ir dirbtinio intelekto, kas turėtų teigiamą postūmį Europos ekonomikai.

EK duomenys taip pat rodo, kad tik trečdalis ES nacionalinių parlamentų narių yra moterys, mažiau nei 8 procentai moterų yra ir tarp pažangiausių Europos įmonių valdybos pirmininkų bei generalinių direktorių.

Net 6  ES šalys neratifikavo Stambulo konvencijos dėl smurto prieš moteris prevencijos bei kovos su juo. Deja, šiame sąraše yra ir Lietuva. Kitos penkios šalys – Vengrija, Bulgarija, Slovakija, Čekija ir Latvija.

Tuo metu Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinio sekretoriaus pavaduotoja Esther Lynch pažymi, kad šiandien, kai matome regresą lyčių lygybės srityje, labai reikalingi realūs Europos lygmens veiksmai, kurie paskatintų valstybes nares užkirsti kelią diskriminacijai, su kuria moterys susiduria kiekvieną dieną savo darbo vietose. „Mes raginame EK pirmininkę Ursulą von der Leyen veikti drąsiau, ir greičiau “, – priduria E. Lynch.

Primename, kad vasario 25 dieną, Briuselyje, šalia Europos Komisijos (EK) būstinės, Europos profesinių sąjungų judėjimo atstovai būrėsi į mitingą siekdami atkreipti dėmesį į vis dar egzistuojantį skirtumą tarp moterų ir vyrų darbo užmokesčio. Mitingo dalyviai reikalavo imtis konkrečių kovos su lyčių diskriminacija priemonių ir užtikrinti darbo užmokesčio skaidrumą Europos teisės aktuose, taip pat įteisinant ir ES direktyvą, nurodančią panaikinti darbo užmokesčio įslaptinimą. 

Parengta pagal reuters.com ir etuc.org informaciją