Pereiti prie turinio

Du Darbo kodekso pakeitimai, svarbūs nėščioms darbuotojoms

Dalintis:

Naujieji Darbo kodekso pakeitimai kelia daug klausimų, ar nėščios darbuotojos vis dar turės apsaugą nuo atleidimo iš darbo darbdavio iniciatyva pagal Darbo kodekso 57 str. Vienareikšmiškai – taip. Tokia garantija išlieka.

Šis darbo kodekso pakeitimas išsprendžia iki šiol egzistavusią reglamentavimo spragą, kaip nutraukti darbo sutartį, jei darbdavys bankrutuoja ar likviduojamas, o darbuotoja nėščia, ir šalys negali susitarti dėl darbo sutarties nutraukimo šalių susitarimu.

Nuo 2020 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliosiantys Darbo kodekso pakeitimai, susiję su nėščių darbuotojų atleidimu, yra du:

  • Bus pakeista Darbo kodekso 61 str. 1 d., kuri numatys galimybę atleisti nėščią darbuotoją, bet tik vienu atveju – jei teismas ar darbdavio organas priims sprendimą dėl darbdavio pabaigos. T. y. nėščia darbuotoja galės būti atleista iš darbo, jei pavyzdžiui, dėl bankroto ar likvidavimo nelieka paties darbdavio kaip juridinio asmens. Jokių kitų naujų pagrindų atleisti nėščią darbuotoją Darbo kodekse neatsirado, todėl jokiais kitais pagrindais savo iniciatyva darbdavys nėščios darbuotojos atleisti negali.
  • Bus pakeista Darbo kodekso 57 str. 7 d., kuri numatys nėščios darbuotojos įspėjimo galimybę jos nėštumo metu, jei ji bus atleidžiama dėl darbdavio pabaigos, ir įspėjimo terminą. Darbdavys apie numatomą nėščios darbuotojos atleidimą turės įspėti darbuotoją prieš tris mėnesius, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienerius metus – prieš šešias savaites.

Parengta pagal advokatės Jurgitos Judickienės, JUREX vadovaujančios partnerės, informaciją