Pereiti prie turinio

Dėl vyrų ir moterų atlyginimų atotrūkio pasaulio ekonomika praranda 160 trilijonų JAV dolerių

Dalintis:

„Nors Tarptautinė darbo organizacija dar 1951 metais priėmė konvenciją dėl vienodo atlygio vyrams ir moterims, atotrūkis tarp abiejų lyčių darbo užmokesčio vis dar egzistuoja net tokiose šalyse, kur moterims gyventi yra palankiausios sąlygos (Švedijoje, Norvegijoje, Islandijoje). Eurostat duomenimis, atotrūkis tarp abiejų lyčių darbo užmokesčio yra 16 proc., Lietuvoje – 15,2 proc.

Beje, pagal paskaičiavimus tam, kad pasiektume visišką lygybę moterų ir vyrų darbo užmokesčio mokėjime, reikėtų dar 202 metų“, – pažymi Advokatų kontoros GLIMSTEDT partnerė Aušra Maliauskaitė-Embrektė.

Kodėl šis atotrūkis susiformuoja?

Pasak advokatės, moterų ir vyrų lygioms galimybėms neigiamos įtakos turi 4 pagrindiniai veiksniai: motinystės atostogos, kurių metu moterys praranda nemažą atlyginimo dalį (paskaičiuota, jog tai sudaro apie 7 proc.); darbas ne visą darbo dieną siekiant suderinti darbo ir šeimos įsipareigojimus; netolygus pareigų pasiskirstymas vaikų ir namų ūkio priežiūroje; stereotipai, išankstiniai nusistatymai, kuriuos patys ir kuriame.

Ar išeitis iš susidariusios situacijos yra?    

Anot A. Maliauskaitės-Embrektės, poslinkių teigiama linkme galima pastebėti tiek svetur, tiek Lietuvoje.

Štai Islandijoje ne darbuotojai turi įrodinėti tai, kad jų teisės pažeistos, bet patys darbdaviai privalo įrodyti kad jo darbovietėje nėra diskriminacijos apraiškų. Tyrimai rodo, kad, nors kai kurie darbdaviai tai traktuoja kaip papildomą naštą, ši priemonė vis dėlto duoda teigiamų rezultatų mažinant atskirtį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio.

Pažymėtina, kad Europos mastu moterų ir vyrų lygiateisiškumo principas yra įtvirtintas Sutartyje dėl Europos Sąjungos (ES) veikimo.

O kaip atlyginimų atotrūkis sprendžiamas Lietuvoje?

Lygių galimybių principas yra įtvirtintas mūsų šalies Konstitucijoje, LR Lygių galimybių įstatyme, Vyriausybės nutarimuose, kituose teisės aktuose.

Pagrindinis jų – tai LR Darbo kodeksas, kurio naujausioje redakcijoje vyrų ir moterų lygiateisiškumo principų pažeidimai įvardijami kaip darbo teisių pažeidimai. Be to, jame įtvirtinta darbdavių prievolė sudaryti sąlygas darbuotojams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, o įmonėse, kuriose yra virš 50 darbuotojų, turi būti parengta lygių galimybių politika.

Taip pat, pagal Darbo kodeksą, darbdavys privalo bent kartą metuose informuoti įmonės profesinę sąjungą ar darbo tarybą apie darbo užmokesčio pokyčius ir perspektyvas.  

Tačiau vien tik teisės aktų išspręsti atotrūkio problemą nepakanka: pirmiausia, būtina keisti mąstyseną.  

„Lygios galimybės darbovietėje yra vienas iš motyvų, pritraukiančių talentus, o tai naudinga įmonės našumui ir konkurencingumui. Be to, įrodyta, kad kuo „lygesnės“ šalys, tuo žmonės jose yra laimingesni. Beje, kasmet dėl vyrų ir moterų atlyginimų atotrūkio pasaulio ekonomika praranda apie 160 trilijonų JAV dolerių. Taigi, jeigu įveiktume šią atskirtį, šalių bendrasis vidaus produktas padidėtų kone dvigubai“, – pabrėžia teisininkė.

 

Parengta pagal A. Maliauskaitės-Embrektės video pranešimą „Lyčių atlygio atskirtis: nematomi rožiniai drambliai kambario viduryje„, publikuotą portale vz.lt.