Pereiti prie turinio

Danija: mėnesį trukusios derybos baigėsi viešojo sektoriaus profesinių sąjungų pergale

Dalintis:

Balandžio 27 dieną buvo pasirašytas galutinis susitarimas dėl Danijos viešojo sektoriaus darbuotojų. Tai ketvirtasis susitarimas per daugiau nei mėnesį trukusį sunkių derybų ir tarpininkavimo proceso tarp profesinių sąjungų, darbdavių bei Vyriausybės laikotarpį. Jis apima visus, t.y. 120 tūkst., Danijos viešojo sektoriaus darbuotojų, įskaitant ir regionuose dirbančiuosius.

Svarbi naujojo susitarimo dalis yra įsipareigojimas užtikrinti, kad darbo užmokesčio pokyčiai viešajame sektoriuje būtų suderinti su privačiuoju sektoriumi. Taip pat jame įtrauktos ir nuostatos dėl geresnio darbo apmokėjimo studentams, mokiniams ir stažuotojams, tokiu būdu užtikrinant, kad viešasis sektorius galėtų konkuruoti su privačiuoju sektoriumi įdarbinant jaunus darbuotojus.

Profesinių sąjungų atstovai šį susitarimą apibūdina kaip išskirtinį profesinių sąjungų pasiekimą ir puikų darbuotojų susitelkimo pavyzdį.  

Primename, kad balandžio 25 d. Danijos valstybės tarnautojus ir viešųjų paslaugų darbuotojus atstovaujančios profesinės ir darbdaviai pasirašė susitarimą trejiems metams, apimantį 40 000 viešojo sektoriaus darbuotojų.

Jame numatyta, jog darbo užmokestis sutarties galiojimo laikotarpiu augs iki 8,1 proc. Be to, šiame susitarime ypatingas dėmesys skiriamas pažeidžiamiausioms darbuotojų grupėms: mažiausiai uždirbantiems ir profesijoms, kuriose dominuoja moterys. Jame patvirtinta ir darbuotojų teisė į apmokamą pietų pertrauką, taip pat numatyti motinystės išmokų, atostoginių bei kitų išmokų darbuotojams tvarkos patobulinimai.

Tąkart susitarimą su darbdaviais pasirašė 12 Danijos profesinių sąjungų, įskaitant 6 Europos viešųjų paslaugų profesinės sąjungos (EPSU) nares:  FOAHK Kommunal3F – Fagligt Fælles ForbundSocialpædagogerneDansk Metal ir Dansk Socialrådgiverforening (pažymėtina, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija taip pat yra EPSU narė).

Pažymėtina, jog visus susitarimus dėl Danijos viešojo sektoriaus darbuotojų dar turės patvirtinti profesinių sąjungų visuotiniai susirinkimai, kurie numatomi birželio pradžioje. 

Straipsnyje naudota epsu.org informacija