Pereiti prie turinio

Dabartinė statybininko ID sistema: ar tai išties efektyvi priemonė?

Dalintis:

Valstybės institucijos tvirtina, kad dėl statybininko kortelės, kuri tapo privaloma nuo 2022 m. balandžio, situacija sektoriuje tampa skaidresnė – mažėja nelegalaus darbo. Tačiau patys statybininkai sako, kad niekas nepasikeitė, ir pasigenda kompleksiško problemų sprendimo, pasitelkiant socialinius partnerius.

Statybos bendrovių atstovai skeptiškai žiūri ir į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SOCMIN) inicijuojamus pokyčius, kuriais siekiama padidinti kontrolę ir baudas neturintiems minėtos kortelės.

Darbo inspekcijos atstovai teigia, kad statybininko kortelė palengvino nelegalaus darbo kontrolę statybos sektoriuje. Anot jų, dabar daugiausia dirbančiųjų be statybininko kortelės nustatoma individualiose statybose.

Visgi, statybininkų asociacijos nuomone, nelegalaus darbo statybose yra daug, darbų saugos situacija nekinta. Ypač nerimą kelia nemažėjantis nelaimingų atsitikimų skaičius statybose.

Pasak SOCMIN, šiuo metu derinami Užimtumo, Statybos įstatymų ir kitų lydimųjų įstatymų projektai, kuriais siekiama numatyti, kad nelegaliu darbu būtų laikomas ir statybos darbų atlikimas be kodo.

Tačiau statybų verslo atstovai tai yra veikiau kovos su šešėliu imitacija. Jų teigimu, statybininko ID kode turėtų būti vertinamos kompetencijos, jog kodo negalėtų gauti bet kas, kad asmuo turėtų reikiamas darbų saugos kompetencijas, o sistemoje būtų matoma, ar individualiai dirbantis asmuo arba bendrovė moka mokesčius, teisingai apskaito atlyginimą.

Statybininkų asociacija tikina, kad įmonėms, kurios dirba legaliai, apmoko žmones, investuoja į darbų saugos priemones, yra sunku konkuruoti viešuosiuose pirkimuose su bendrovėmis, į tai neinvestuojančiomis.

Skaidriai dirbančiojo ID – tai QR kodas, kuriame užšifruoti duomenys apie darbuotojo statusą. Pavyzdžiui, patikrinus minėtą kodą, galima matyti, ar asmuo yra oficialiai įdarbintas pagal darbo sutartį, ar vykdo savarankišką veiklą.

„Sodros“ duomenimis, nuo 2022 m. kovo iki šio rugpjūčio 3 d. iš viso išduota 449.200 skaidriai dirbančiojo ID kodų, tačiau kiek jų šiuo metu yra galiojančių, ar kiek iš jų yra išduota vienam asmeniui, institucija duomenų neturi.

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, šiemet 56% visų nelegalaus darbo atvejų buvo fiksuojami statybos sektoriuje. Palyginti su ankstesniais laikotarpiais, šis rodiklis 2020 m. siekė 68%, 2021 m. – 64%, o 2022 m. – 51,4%.

VMI vertino, kad sektoriuje per metus neapskaitoma 500–700 mln. Eur.

Parengta pagal vz.lt informaciją.