Pereiti prie turinio

Balandžio pabaigoje startuos kampanija „Efektyvus cheminių medžiagų valdymas“

Dalintis:

Kovo 21 d., Vilniuje, Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) iniciatyva, vyko pasitarimas-apvalaus stalo diskusija apie 2018-2019 m. Europos saugių darbo vietų kampaniją „Efektyvus cheminių medžiagų valdymas“, kurioje dalyvavo Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos atstovas Darius Jasiūnas (AB „Litgrid“ darbuotojų saugos ir sveikatos vyresnysis inžinierius).

Minėtą kampaniją koordinuoja Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūra (EU-OSHA). Oficiali jos pradžia visoje Europoje numatoma balandžio 24 d. Joje kviečiamos dalyvauti visos įmonės, kuriose darbuotojai susiduria su pavojingomis medžiagomis.  EU-OSHA duomenimis, cheminių medžiagų yra net 38 proc. įmonių, o sektoriai, kuriuose aptinkama daug pavojingų medžiagų, yra žemės ūkis, gamyba, statyba ir chemijos pramonė.

Pasak pranešėjos, EU-OSHA Lietuvos Ryšių punkto koordinatorės, Neritos Šot, pagrindiniai kampanijos tikslai: didinti suvokimą apie riziką, kurią darbe kelia pavojingos medžiagos, skatinti prevencijos kultūrą, gerinti su kancerogenais susijusios rizikos supratimą, sutelkti dėmesį į specialius poreikius turinčius ir pažeidžiamus darbuotojus (pavyzdžiui, jaunus, laikinus darbuotojus, migrantus, nekvalifikuotus ir nepatyrusius darbuotojus, valytojus ir rangovus), teikti informaciją apie politikos pokyčius ir susijusius teisės aktus.

Anot N. Šot, pagrindinė problema slypi tame, jog daugelis darbuotojų patiria pavojingų medžiagų poveikį darbo vietose, tačiau informuotumas šiuo klausimu vis dar yra labai menkas. Tuo pat metu jau yra įrodyta, kad pavojingos medžiagos gali sukelti ūmių ir ilgalaikių sveikatos problemų, tokių kaip odos sudirgimai, kvėpavimo ligos ir vėžys, grėsmę saugumui, pavyzdžiui, gaisrą, sprogimą ar uždusimą, o taip pat didelių išlaidų verslui, susijusių su apsaugos priemonėmis ir teisine atsakomybe.

VDI atstovė pažymėjo, kad, siekiant sumažinti pavojingų medžiagą poveikį, turi būti atliekami šie pagrindiniai veiksmai:

  • Tinkamai tvarkomos pavojingas medžiagos;
  •  Laikomasi teisės aktų reikalavimų, visų pirma taikant efektyviausias prevencijos priemones;
  •  Pirmiausia turi būti bandoma pašalinti rizika;
  •  Ypatingą dėmesį būtina kreipti į kancerogenus.

Statistika atskleidė, kad didelės įmonės naudoja per 1000 skirtingų cheminių produktų, o vienam darbuotojui poveikį gali daryti šimtai skirtingų cheminių medžiagų. N. Šot pabrėžė, kad didelę žalą gali padaryti tiek trumpalaikis, tiek ilgalaikis cheminių medžiagų poveikis ir kaupimasis organizme.

„Pažymėtina, kad egzistuoja teisės aktai, įpareigojantys darbuotojus apsaugoti nuo pavojingų medžiagų. Todėl darbdaviai turėtų nustatyti efektyvias prevencijos ir apsaugos priemones, o pavojingos medžiagos ir pavojingi gamybos procesai turėtų būti visiškai pašalinti iš darbo vietų. Jeigu pašalinimas neįmanomas, rizika turėtų būti valdoma imantis būtinųjų prevencijos priemonių“, – apibendrino pranešėja.      

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija