Pereiti prie turinio

Ar kitą antradienį Seimo salę pasieks naujasis Darbo kodeksas?

Dalintis:

Antradienį, gegužės 23 d., netikėtai LR Trišalė taryba Seimo Pirmininko iniciatyva buvo priversta persvarstyti Kodekso straipsnius, kuriuos į Vyriausybės projektą įtraukė Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK). Po keturias valandas trukusių diskusijų socialiniai partneriai rado kompromisus dėl daugelio anksčiau nesuderintų nuostatų, tačiau dėl trijų straipsnių buvo fiksuotos atskiros nuomonės. 

Jau kitą dieną, gegužės 24 d., Vyriausybei pademonstravus neregėtą darbo greitį, Trišalėje taryboje suderėtos formuluotės, kaip naujas Seimo narių pasiūlymas, buvo pateiktos svarstyti SRDK. Po svarstymų Komitete Trišalės tarybos nuomonei buvo pritarta.

Daugiausiai diskusijų sukėlė klausimai, kurie nebuvo sutarti: pasiūlymas darbo santykių metu leisti sudaryti su darbuotojais nekonkuravimo sutartis, kurios tęstųsi ne ilgiau kaip dvejus metus po darbo sutarties nutraukimo, ir mokėti kompensacijas už tai, kad darbdavys draudžia darbuotojui dirbti pas kitą darbdavį; sustiprinta darbuotojų atstovų apsauga nuo atleidimo, t. y. nuo atleidimo iš darbo bus apsaugoti visi profesinės sąjungos valdymo organo nariai, ne vien tik pirmininkas, kaip buvo numatyta priimtame dokumente; nuostata „Darbdaviui draudžiami veiksmai paskelbus teisėtą streiką“. Komitetas dar kartą patvirtino, kad įstatymų leidėjas nori matyti šias nuostatas naujajame Darbo kodekse.

Dar vienas svarbus siūlymas, kuris buvo netikėtai pateiktas Komitetui svarstyti, tai nuo liepos 1 d. įsigaliosiantis bedarbio pašalpos apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu. Tokį siūlymą buvo pateikę socialinio modelio rengėjai, kuriam praėjusios kadencijos Seimas pritarė. Valdančiųjų atstovė R. Baškienė pateikė pasiūlymą atsisakyti šio reguliavimo ir bedarbio pašalpos neapmokestinti. Tokiam siūlymui pritarė visas Komitetas.

Tikimasi, kad Darbo kodeksas pasieks Seimo salę kitą antradienį, gegužės 30 d. Prieš tai žadama šaukti Trišalę tarybą, kad būtų skubiai pratęstos derybos dėl nesutartų nuostatų, kurioms pritaria SRDK.

Parengta pagal svietimoprofsajunga.lt informaciją