Pereiti prie turinio

Ar Europos Komisija atsižvelgs į piliečių valią?

Dalintis:

Spalio 25 d. prancūzakalbio Belgijos Valonijos ir Briuselio regionų parlamentai priėmė sprendimą nesuteikti įgaliojimų Belgijos vyriausybei pasirašyti Europos ir Kanados laisvosios prekybos sutartį (CETA), nors, pasak šaltinių, iki paskutinės minutės Valonijos ministrui pirmininkui Paul‘ui Magnett‘ui buvo daromas spaudimas iš Europos Sąjungos struktūrų siekiant jo pritarimo minėtam susitarimui. Nacionalinė Belgijos vyriausybė pritaria sutarties pasirašymui, tačiau tam priešinasi 3,5 mln. gyventojų turintis Valonijos regionas, kurio politikai įsitikinę, kad CETA sutarties priėmimo procedūra prieštaravo demokratijos principams, ji pakenks regiono žemės ūkio sektoriui bei verslui.

Tikėtasi, kad kontroversiškai vertinama CETA sutartis bus pasirašyta jau spalio 27 d., planuoto Justino Trudeau, Kanados ministro pirmininko, vizito Briuselyje metu, tačiau tam reikia visų Europos Sąjungos valstybių-narių parlamentų pritarimo.

Tuo tarpu Valonijos ministras pirmininkas P. Magnette‘as po susitikimo su Kanados prekybos ministre Chrystia Freeland praeitą savaitę sakė, jog jis vis dar negali sutikti su šios sutarties sąlygomis, nors ir pripažino, kad tam tikri kompromisai buvo pasiūlyti. Kol kas nepavyksta sutarti dėl sąlygų, kuriomis bus sprendžiami ginčai tarp Kanados įmonių bei nacionalinių vyriausybių. 

Olandijos gyventojai taip pat įžvelgia grėsmių Europos ir Kanados laisvosios prekybos sutartyje – praėjusį savaitgalį Olandijoje vyko daugiatūkstantinės demonstracijos, kurių metu buvo išreikštas palaikymas Valonijos regionui. 

O štai Rumunija, kuri dar praeitą savaitę pareiškusi nepritarimą CETA susitarimui, pasiekė kompromisą: šalis sutarė su Kanada dėl vizų režimo panaikinimo nuo 2017 m. gruodžio. Žiniasklaida praneša, jog po tokio susitarimo Rumunijos vyriausybė nebeketina priešintis CETA.

Savo ruožtu Europos Komisijos atstovas Margaritis Shinas tikina, jog CETA sutartis bus pasirašyta, esą jis įsitikinęs, jog anksčiau ar vėliau Valonijos parlamentas pritars sutarties sąlygoms, o susitikimo dėl susitikimo su Kanados atstovais datą galima perplanuoti ir vėlesniam laikui.  

 

Straipsnyje panaudota vz.lt ir epsu.org informacija