Pereiti prie turinio

AB „ORLEN Lietuva“ darbuotojų konferencijoje pritarta kolektyvinės sutarties projektui

Dalintis:

Šaltinis: www.lprofsajungos.lt

2016 m. gegužės 24 d. AB „ORLEN Lietuva“ darbuotojų konferencijoje pritarta kolektyvinės sutarties projektui, kurį Naftininkų profesinės sąjungos taryba jau buvo aprobavusi balandžio 15 d. Sutartis galios 2016-2017 m., kitais metais šalys turės galimybę inicijuoti derybas dėl pakeitimų.

Konferencijoje dalyvavo 125 delegatai – kiekvienas atstovavo 10 darbuotojų. 104 delegatai balsavo už kolektyvinės sutarties priėmimą. Derybos dėl sutarties užtruko maždaug pusę metų. Artimiausiu metu ji bus pasirašyta, ir visiems darbuotojams bus išmokėtos gana solidžios vienkartinės išmokos.

 

Konferencijoje dalyvavęs bendrovės generalinis direktorius Irineušas Fanfara (Ireneusz FąFara) teigė, jog valdyba planavo mažesnes sąnaudas, susijusias su darbdavio įsipareigojimais kolektyvinėje sutartyje, bet Naftininkų profesinės sąjungos derybininkai sugebėjo išsiderėti daugiau.

Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkė Virginija Vilimienė savo ruožtu sakė, jog ji jaučianti didelę atsakomybę prieš visus darbuotojus, todėl derybų metu buvo konsultuojamasi ir su kolegomis iš Lenkijos, pasitelkta finansų analitikų pagalba. Pirmininkė apgailestavo, jog nepavyko susitarti dėl darbo užmokesčio pakėlimo, bet tai turėtų kompensuoti vienkartinės 350 eurų dydžio išmokos. Sutartyje taip pat susiderėta, kad kiekvienas darbuotojas, išeidamas atostogų, papildomai gaus po 260 eurų. Tie, kurie jau šiemet atostogavo, šią išmoką gaus kartu su vienkartiniu paskatinimu.

 

Derybos užtruko

Derybos strigo šalims nesutariant dėl darbo grafikų sudarymo principų, taip pat profesinei sąjungai laikantis tvirtos pozicijos dėl atlyginimų didinimo.

Antra vertus, procesą ilgino ir labai sudėtingos procedūros, nes bendrovės vadovybė visus klausimus ir sprendimus turi derinti su koncernu PKN ORLEN. Kaip tik tuo laikotarpiu Lenkijoje pasikeitė šalies politinė valdžia, kuri į valstybės valdomo koncerno valdybą delegavo naujus asmenis. O šiems reikėjo laiko susipažinti su situacija, atlikti įvairias analizes ir pan.

Nepaisant užsitęsusių derybų, pasak Naftininkų profesinės sąjungos pirmininkės , darbuotojų atstovai iš savo pozicijų ne tik kad neatsitraukė, bet net išsiderėdavo palankesnių sąlygų.

Anot Naftininkų profsąjungų vadovės, derybos su vadovybe vyksta nuolat. „Stebime, kaip yra vykdoma kolektyvinė sutartis, tuo pat metu vyksta derybos dėl naujosios. Be to, mūsų gamykloje nesibaigia įvairūs pertvarkymai bei reorganizacijos, dėl to nuolat su vadovybe susitinkame konsultuotis. Antra vertus, vykstant globalizacijos procesams, agresyvėjant kapitalo spaudimui, stabilumo tikėtis turbūt ir neverta“, – komentuoja pirmininkė. 

Turėdama tai galvoje Naftininkų profesinė sąjunga parengė ir gavo finansavimą tarptautiniam projektui, kuris padės koncerne PKN ORLEN įkurti Europos darbo tarybą. „Ši institucija turėtų padėti mums telkti jėgas koncerno mastu, nes centrinė vadovybė Lenkijoje vis labiau ignoruoja mūsų, visų darbuotojų, interesus“, – sako V. Vilimienė.

 

Naujosios kolektyvinės naudingumas

Naujoje kolektyvinėje sutartyje numatytos didesnės išmokos atleidžiant darbuotojus dėl struktūrinių pertvarkymų, taip pat padidinamos išmokos darbuotojui, kuriam liko ne daugiau kaip 2 metai iki pensinio amžiaus arba suėjus pensiniam amžiui – per mėnesį nuo tokios datos, nutraukusiam darbo sutartį; darbuotojams, atleidžiamiems dėl ligos, bus papildomai išmokama 3.000 eurų dydžio pašalpa.

Iš vadinamojo naudų fondo bus finansuojamos darbuotojų ekskursijos, dantų gydymo paslaugos (iki 200 eurų), sumokama 100 proc. vidutinio darbo užmokesčio pašalpa už pirmąsias dvi nedarbingumo dienas. Taip pat numatytas darbuotojams palankesnis prastovų reglamentavimas, šventinių dienų apmokėjimas, padidinta priemoka už valandą tiems, kurie apmokys tiesiogiai nepavaldžius darbuotojus. Kolektyvinėje aptarta ir darbo organizavimo pamainomis tvarka.

Primename, jog AB „ORLEN Lietuva“ prieš keletą metų išgyveno nemažą ekonominę ir socialinę krizę. Administracija nutrūkus kolektyvinėms deryboms sustabdė ir kolektyvinės sutarties galiojimą, o bendrovė buvo atsidūrusi prie kolektyvinio ginčo slenksčio. Tačiau galiausiai buvo suderinta nauja sutartis, turėjusi galioti iki 2015 m. pabaigos, bet užsitęsus pastarosios deryboms, jos galiojimas buvo pratęsiamas iki naujos kolektyvinės pasirašymo.