Pereiti prie turinio

10 svarbiausių faktų apie vaiko priežiūros atostogas: ką svarbu žinoti 2023 m.

Dalintis:
Foto: lrt.lt

Nuo 2023 m. sausio 1 dienos keičiasi vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir atostogų metu mokami vaiko priežiūros išmokų dydžiai. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, ką svarbiausia žinoti. 

1 FAKTAS. Keičiasi vaiko priežiūros tvarka. 
Tiek vaiko tėtis, tiek mama bent po 2 mėnesius (60 kalendorinių dienų, jei asmuo neperleidžiamais mėnesiais naudosis dalimis) turės prižiūrėti savo mažylį, o likusį laiką galės dalintis pagal šeimos poreikį. Šiais pokyčiais siekiama lyčių lygybės užtikrinimo profesiniame ir asmeniniame gyvenime, vyrų įtraukimo į šeimos gyvenimą, moterų išlikimo darbo rinkoje. 

Neperleidžiamais mėnesiais galima naudotis lanksčiai, dalimis. T. y. pasinaudoti mėnesiu, o po kelių mėnesių – likusiu mėnesiu. Pirmiausiai bus mokama išmoka už neperleidžiamus mėnesius, kadangi jie apmokami didesne išmoka, tačiau tai nereiškia, kad, kai mama pasinaudoja neperleidžiamais mėnesiais, iškart jais turi pasinaudoti tėtis. Tėtis, pavyzdžiui, savo neperleidžiamais mėnesiais gali pasinaudoti kai vaikas ūgtelėjęs, tarkime, prižiūrėti jį 23-iąjį ir 24-ąjį mėnesius. 

Tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos už vaikus, gimusius ar įvaikintus iki 2022 m. gruodžio 31 d. imtinai, bus taikoma senoji tvarka (tiek pirmiems, tiek antriems metams), o tėvams, kurių vaikai gimė po 2023 m. sausio 1 d., bus taikoma naujoji tvarka.

2 FAKTAS. Keičiasi išmokų skaičiavimas. 
Jeigu pasirenkama vaiką prižiūrėti iki jam sukaks 18 mėnesių, vaiko priežiūros išmokos dydis bus 60 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio. Tai atitinka 77,34 proc. buvusio darbo užmokesčio „į rankas“. 

Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 24 mėnesiai, vaiko priežiūros išmokos dydis iki vaikui sueis 12 mėnesių bus 45 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio (58 proc. „į rankas“), o nuo 12 mėnesių iki vaikui sueis 24 mėnesiai – 30 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio (38,67 proc. „į rankas“). 

Vaiko priežiūros išmokos mokėjimo trukmė ir dydžiai pasirinkti tokie, kad vaiko priežiūros išmokų gavėjai nenukentėtų ir, susumavus vaiko priežiūros išmokos sumą už visus metus, gautų tokio pat dydžio ar net didesnes vaiko priežiūros išmokas, nei gauna šiuo metu.

Tiek pirmuoju, tiek antruoju pasirinkimu, neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais bus mokama 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka (100,54 proc. „į rankas“). 

3 FAKTAS. Tėvai ir toliau galės rinktis, kiek laiko prižiūrėti vaiką.
Tėvai galės pasirinkti, ar jie nori vaiką prižiūrėti ir jo priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių, ar iki vaikui sueis 24 mėnesiai. Iš jų 2 neperleidžiamus (bendrai 4 mėnesius – du mama, du tėtis) mėnesius vaiką galės prižiūrėti kiekvienas iš vaiko tėvų (įtėvių, globėjų), o likusiu laiku vaikas galės būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui, ar įtėviams ir globėjams, tiek vienam iš įstatyme nustatytas sąlygas atitinkančių senelių. 

Jeigu, pavyzdžiui, vienas iš tėvų nepasinaudoja neperleidžiamais mėnesiais vaikui prižiūrėti, tuomet bendra vaiko priežiūros išmokos gavimo trukmė sutrumpėtų iki 16 arba 22 mėnesių. Jeigu tėtis sutinka prižiūrėti vaiką per neperleidžiamus 2 mėnesius, tuomet išmoka būtų mokama jam, o mama galėtų grįžti į darbą. 

Svarbu žinoti, kad nors seneliai negalės pasinaudoti mamai ir tėčiui skiriamais neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais, tačiau galės prižiūrėti anūką ir gauti vaiko priežiūros išmoką likusį laiką, jei atitiks įstatyme nustatytas sąlygas.

4 FAKTAS. Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais bus skaičiuojama didesnė išmoka.
Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais bus mokama 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka (100,54 proc. „į rankas“). Kitaip tariant, vaiko priežiūros išmokos dydis nesiskirs nuo gauto darbo užmokesčio. Išlieka išmokų lubos, kurios negali būti didesnė nei 2 vidutiniai darbo užmokesčiai. 

5 FAKTAS. Jeigu gimė du ir daugiau vaikų ar asmuo įvaikino, globoja du ir daugiau vaikų, bendra išmokų suma negali viršyti 78 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Jeigu gimė du ir daugiau vaikų ar asmuo įvaikino, arba globoja du ir daugiau vaikų, mokama bendra vaiko priežiūros išmokų suma negali būti didesnė kaip 78 proc. (100,54 proc. „į rankas“) išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Jei jau gaunate vaiko priežiūros išmoką ir dar įgyjate teisę gauti motinystės ar vaiko priežiūros išmoką dėl kito vaiko gimimo, globos ar įvaikinimo, jums bus mokamos abi šios išmokos. Tačiau bendra išmokų suma negali būti didesnė kaip 78 proc. (100,54 proc. „į rankas“) išmokos gavėjo palankesnio kompensuojamojo uždarbio dydžio, pagal kurį yra apskaičiuota motinystės išmoka arba vaiko priežiūros išmoka.

6 FAKTAS. Vienišiems tėvams bus suteikiami du papildomi vaiko priežiūros atostogų mėnesiai.
Jeigu vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis turės teisę į 2 neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų mėnesius ir turės teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už papildomą 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį. Kitaip tariant, 4 mėnesius gaus po 78 proc.  (100,54 proc. „į rankas“) kompensuojamojo uždarbio vaiko priežiūros išmoką.

Yra nustatytas baigtinis atvejų skaičius, kada bus laikoma, kad vaiką augina vienas iš tėvų (tėvai turės pateikti dokumentus, įrodančius šį faktą): 
* kai kitas tėvas (įtėvis) ar globėjas yra miręs ar pripažintas mirusiu; 
* kitas tėvas (įtėvis) ar globėjas yra pripažintas nežinia kur esančiu; 
* kitam tėvui (įtėviui) ar globėjui terminuotai ar neterminuotai yra apribota tėvų valdžia; 
* vaikui, kurio priežiūrai suteiktos vaiko priežiūros atostogos, nenustatyta tėvystė;
* vaikas, kurio priežiūrai suteiktos vaiko priežiūros atostogos, yra atskirtas nuo vieno iš jo tėvų (įtėvių);
* kitas iš vaiko tėvų (įtėvių) ar globėjų pripažintas neveiksniu šioje srityje;
* vaiko gyvenamoji vieta nustatyta su vienu iš jo tėvų (įtėvių), o kitam jo tėvų (įtėvių) apribotas bendravimas su vaiku;
* kitas iš vaiko globėjų yra atleistas arba nušalintas nuo pareigų;
* kitas iš vaiko tėvų (įtėvių) ar globėjų atlieka laisvės atėmimo bausmę įkalinimo įstaigoje ir dėl to negali prižiūrėti vaiko.

7 FAKTAS. Vienišos mamos / tėčiai per papildomus du mėnesius galės ir dirbti, ir gauti viso dydžio (78 proc. (100,54 proc. „į rankas“)) vaiko priežiūros išmoką. 
Vienišos mamos yra sunkesnėje padėtyje. Manome, kad tokia nuostata joms padės išlikti darbo rinkoje. Vienišiems tėvams išmoka bus mokama paskutinius du mėnesius (siekiant įsitikinti, kad per vaiko priežiūros laikotarpį neatsiras tėvas/motina, įtėvis/įmotė ar globėjas, kuris galėtų pasinaudoti neperleidžiamais mėnesiais). Kadangi gali atsirasti situacijų, kad mama/tėvas sugrįš į darbą, o papildomi mėnesiai skiriami tik paskutiniais mėnesiais, tai gali būti nepatogu vienišam tėvui/mamai jais pasinaudoti, todėl bus mokama visa vaiko priežiūros išmoka ir darbo užmokestis (jeigu asmuo dirbs).

8 FAKTAS. Grįžti į darbą galima ir anksčiau, pavyzdžiui, kai vaikui sukanka 1 metai. 
Į darbą galima grįžti bet kada ir derinti darbą su įsipareigojimais šeimai. Skirsis tik vaiko priežiūros išmokos mokėjimas. Papildomos pajamos nemažintų gaunamos išmokos, jeigu išmokos ir papildomų pajamų suma neviršija 100 proc. buvusio vidutinio atlyginimo. Išskyrus neperleidžiamais mėnesiais – jų metu dirbant, išmoka iškart būtų mažinama gautų pajamų suma.

9 FAKTAS. Antraisiais vaiko priežiūros metais galima dirbti ir gauti visą vaiko priežiūros išmoką, jeigu išmokos ir darbo užmokesčio suma neviršija 100 proc. buvusio atlyginimo.
Vaiko priežiūros išmoka mokama iš socialinio draudimo sistemos, tad pagrindinis jos tikslas – kompensuoti prarastas pajamas. O jeigu kompensavimo procentas mažesnis, galima užsidirbti iki buvusio darbo užmokesčio. Europos Komisija pabrėžia, kad išmoka skirta vaiko priežiūrai, o jeigu pasirenkama dirbti, išmoka neturėtų būti mokama. 

Tai reiškia, kad nebus galima ir dirbti pilnu pajėgumu, ir gauti viso dydžio išmoką, nes tokia sistema lėmė, kad dažniausiai antruosius vaiko priežiūros metus vaiką ir toliau prižiūrėdavo mama, o vaiko priežiūros išmoką gaudavo didesnį atlyginimą gaunantis tėtis, todėl mamoms ateityje mažėdavo darbo užmokesčiais, socialinės garantijos.

10 FAKTAS. Pakaks trumpesnio motinystės socialinio draudimo stažo, kad būtų skirta tėvystės išmoka.
Vietoj šiuo metu reikalaujamo 12 mėnesių, pakaks dvigubai trumpesnio – 6 mėnesių – motinystės socialinio draudimo stažo per paskutinius 24 mėnesius, norint gauti tėvystės išmoką (30 k. d. išmoką nuo vaiko gimimo iki kol vaikui sueis vieneri metai). 

Vaiko priežiūros išmokai ir motinystės išmokai lieka galioti toks pat motinystės socialinio draudimo stažo reikalavimas, koks yra iki šiol – 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius.

Dirbantys savarankiškai ir toliau tiek per pirmus, tiek per antrus vaiko auginimo metus galės turėti savarankiškos veiklos pajamų ir tai nemažins vaiko priežiūros išmokos.