PMK nugalėtojų kelionė po Baltijos šalis

Rugsėjo 14-18 dienomis Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos Profesinio meistriškumo nugalėtojai vyko į kelionę po Latviją ir Estiją.

Kelionės metu, nugalėtojai aplankė energetikos muziejų Taline, įsikūrusį pirmojoje elektrinėje pastatytoje 1903 metais, skalūnų gavybos gamyklą Narvoje, kuri veikia nuo 1916m., o 1924 metais jau veikė pirmoji elektrinė, gaminanti kurą iš šių uolienų. Kaip žinia, Estams priklauso 80 proc. pasaulio skalūnų gavybos. Estija nenustojo deginti skalūnų nei per Antrojo pasaulinio karo suirutę, nei griuvus sovietų imperijai. Skalūnai tapo netgi savotišku šalies nepriklausomybės simboliu. Estai skalūnų naudojimo ir elektrinių patentus yra pardavę Jordanijai, kurioje yra vieni didžiausių pasaulyje skalūnų ištekliai.
Skalūnų šachtos, kurias valdo „Eesti Energia”, pagal plotą prilygsta 1,5 Palangos arba 4 Vilniaus senamiesčiams ir yra didesnės net už Sartų ežerą.
Taip pat buvo suorganizuotos ekskursijos po Tartu senamiestį, aplankytas vienintelis Baltijos šalyse mokslo populiarinimo centras AHHAA, Gaujos nacionalinis parkas, Pliavinių HE.
Pliavinių HE – galingiausia hidroelektrinė Latvijoje ir visose Baltijos valstybėse, taip pat didžiausias elektros energijos gamintojas Latvijoje. Ji buvo pastatyta per labai trumpą laiką – penkerius metus – nuo 1961 m. iki 1966 m. Pliavinių HE statybų sąlygas galima laikyti gana sudėtingomis, nes šioje vietoje buvo sudėtingos geologinės ir hidrogeologinės sąlygos. Pliavinių HE tvenkinio talpa – 500 mln. m³. 1991 m. – 1996 m. buvo atlikta Pliavinių HE keturių hidroagregatų rekonstrukcija, 1999 m. – 2001 m. dar dviejų, kuri leido padidinti elektrinės galią ir efektyvumą.
Ekskursantai aplankė Rygos antrąją centrinę šiluminę elektrinę (Rygos ŠETC-2) didžiausią Latvijos šiluminę elektrinę. Savo veiklą Rygos ŠE-2 pradėjo 1975 m., bet pilnai pabaigta buvo 1979 m. kartu su visų energoblokų pastatymu. Elektrinė yra aprūpinta keturiais vandens šildymo katilais, keturiais energetiškais garo katilais ir keturiom garo turbinom. Energijos gamybai ŠETC-2 gali naudoti gamtines dujas ir mazutą.
Paskutiniais metais Rygos ŠETC-2 įvykdyta elektrinės technologinių įrengimų ir valdymo sistemų modernizacija. Atnaujinta elektrinė yra ekologiška – sumažintos CO2 emisijos kiekvienam pagaminamos elektros vienetui. Taip pat elektrinė dabar gali pagaminti triskart daugiau elektros iš vieno šilumos vieneto nei 1970-aisiais. Atnaujinta jėgainė užtikrina reikiamą energijos kiekį Latvijai ir Baltijos šalims.

Kelionės nuotraukas galite pamatyti čia

Total
0
Shares
Ankstesnis straipsnis

Kodėl trišalėje taryboje nerandamas kompromisas?

Kitas straipsnis

Žaidimas į vienus vartus, Arba ko nori profesinės sąjungos

Skaitykite toliau
Kartu stiprinkime darbuotojų bendruomenę!
Deklaruodami pajamas už 2024 m. skirkite 0.6 proc. nuo sumokėto GPM.
Sužinoti daugiau