Liepos 31 d. įvyko Naftininkų profesinės sąjungos tarybos posėdis, kuriame kartu su kitais bendrovės vadovais dalyvavo AB „ORLEN Lietuva“ generalinis direktorius Ireneusz Jan Fąfara.
Pirmoje posėdžio dalyje buvo svarstomi einamieji klausimai. Pirmininkė Virginija Vilimienė informavo apie einamuosius organizacijos reikalus, darbus. Buvo patenkinti kai kurių darbuotojų prašymai tapti profesinės sąjungos nariais; nuspręsta neduoti sutikimo skirti drausminę nuobaudą vienam profsąjungos atstovui; nutarta paskatinti keletą aktyviausių profsąjungos narių.
Vėliau į posėdį atvyko generalinis direktorius, personalo direktorė Birutė Jedlinski, generalinio direktoriaus pavaduotojas veiklos palaikymui Arkadiusz Marcin Pawlak, gamybos direktorius Linas Čepas, finansų planavimo ir kontrolės direktorius Piotr Laskowski, ryšių su darbuotojais ir personalo administravimo vadovė Leokadija Vaupšienė, atlyginimų ir socialinių lengvatų vadovė Birutė Pakalniškienė.
P. Laskowski informavo, kad šiemet vidiniai įmonės pasiekimai yra geresni nei pernai, tačiau jų nematyti galutiniuose rezultatuose, nes buvo labai blogos makroekonominės sąlygos, dėl jų įmonė neteko virš 60 mln. JAV dolerių. Finansinio planavimo ir kontrolės direktorius pateikė „optimistinę, realistinę ir pesimistinę“ metų pelno prognozes, jeigu sąlygos nepasikeistų. Jo teigimu, bus bandoma ieškoti būdų, kaip kuo ir kuo daugiau sutaupyti.
Generalinis direktorius patvirtino, kad nors produkcijos parduodama nemažai, makroekonominės sąlygos yra nepalankios įmonei. Be to, nuostoliai patiriami ir viso koncerno ORLEN mastu. Pasak I.J. Fąfara, šiuo metu svarbiausia yra produktotiekis į Klaipėdą, vakumflešeris ir kaip atitikti ES reikalavimus. Į šiuos aspektus kaip tik ir bus sutelkiamas dėmesys.
A. M. Pawlak pristatė bendrovės „Ronald Berger“ konsultantų parengtą remonto padalinių ir UAB „Emas“ optimizavimo planą. Siūloma iš 151 remonto padalinių darbuotojų palikti 90, o kapitalinį remontą daryti ne kas ketveri, o kas penkeri-šešeri metai. Po diskusijų konsultantai pasiūlė „Emas” palikti iki 108 darbuotojų. Pranešėjo teigimu, šiemet optimizacija atsilieps 20-čiai darbuotojų (su penkiais bus nutrauktos darbo sutartys, o 15-kai pasiūlyta pereiti dirbti į UAB „Emas“).
Kai dėl bendrovės „Emas“, tai jos efektyvumas esą nėra toks, kokio norėtųsi, todėl reikią ieškoti papildomų rinkų, nes dabar „Emas“ dirba tik pagal AB „ORLEN Lietuva“ užsakymus. Ketinama priimti 15 inžinierių, kurie leis UAB „Emas“ atlikti sudėtingesnius darbus. Pagal siūlomus optimizavimo planus, šiemet ketinama atleisti 34, kitais metais – 31 darbuotoją, o 2015 ir 2016 m. – dar po 15 žmonių.
B. Jedlinski informavo apie 2012 m. pabaigoje atliktą bendrovės „Hay Group“ darbo rinkos tyrimą. Jame dalyvavusios 249 įmonės, iš kurių 63 proc. – tarptautinės, 37 proc. – vietinės. Iš pateiktų rezultatų matyti, kad „ORLEN Lietuva“ dirbantys darbininkai ir administratoriai apmokami gerokai daugiau nei rinkoje, o specialistai ir vadovai – pagal rinkos medianą.
Išklausę pranešimų profesinės sąjungos atstovai papriekaištavo, kad darbuotojų mažinama, likusiems didėja darbo krūvis, o atlyginimai nedidinami. Vadovybei pasiūlyta nuo 2014 m. darbo užmokestį pakelti 15 proc.
Naftininkų profesinės sąjungos tarybos narys Sigitas Kazlauskas pareiškė, jog su esamu darbuotojų skaičiumi neįmanoma saugiai stabdyti įrenginių. Jam pritarė ir kita tarybos narė Rima Joskaudaitė. Ji atkreipė dėmesį, kad ypač didelė rizika esti avariniais atvejais, kai trūksta žmonių, neveikia racijos.
Generalinis direktorius I. J. Fąfara priminė, kad įmonė buvo nupirkta 2006 m. ir tik 2012 m. buvo pradėta gauti pelno, todėl esą reikia „kaip nors išgyventi“.
Profsąjungų žinios, Nr.17, 2013 m. rugpjūtis