Pereiti prie turinio

Žmogaus teisių dieną – ir profesinių sąjungų balsas: įstatymai turi apsaugoti nuo „blogų“ įmonių

Dalintis:

Gruodžio 10 dieną visame pasaulyje minima Žmogaus teisių diena – šiemet jubiliejinė. Ji pradėta minėti lygiai prieš 70 metų siekiant atminti Jungtinių Tautų Organizacijos (JT) Generalinės Asamblėjos priimtą Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Ši diena skirta atkreipti pasaulio visuomenės dėmesį į žmogaus teises, o 2020 m. vienas iš pagrindinių akcentų – darbuotojų teisės.

COVID-19 pandemija ir dėl jos kilusi krizė dar labiau išryškino jau iki tol egzistavusius pažeidimus darbuotojų teisių srityje. Todėl įvairios visuomeninės organizacijos, tarp jų – ir Europos profesinės sąjungos, jungiasi į tarptautinę iniciatyvą „Užtikrinti žmogaus teises per atskaitomybę“ (angl. enforcing human rights due diligence).

Pasak iniciatyvos autorių, šiandien įmonės turi būti įpareigotos gerbti žmogaus teises ir tausoti aplinką savo veikloje, taip pat dukterinėse įmonėse ir pasaulinėse tiekimo grandinėse. Dėl šios priežasties Europos Sąjunga (ES) turi parengti teisės aktus, susijusius su įmonių atskaitomybe žmogaus teisių užtikrinimo srityje. ES taip pat turėtų konstruktyviai dalyvauti derybose dėl Jungtinių Tautų verslo ir žmogaus teisių sutarties.

Iniciatyva siekiama:

  • Kad įmonės pagarbą žmogaus teisėms rodytų ne tik per gražius pareiškimus viešoje erdvėje, bet būtų įpareigotos iš tiesų tokią politiką įgyvendinti savo veikloje. Tai apima ir pagarbą darbuotojų bei profesinių sąjungų teisėms, įskaitant asociacijų laisvę ir teisę į kolektyvines derybas.
  • Be to, vyriausybės turėtų sukurti patikimus įstatymų vykdymo užtikrinimo mechanizmus su veiksmingomis sankcijomis įmonėms už pažeidimus.
  • ES teisės aktai taip pat turėtų suteikti aukoms ir jų atstovams, įskaitant profesines sąjungas ir Nevyriausybines organizacijas (NVO), įgaliojimus kovoti su žmogaus teisių pažeidimais bei užtikrinti profesinių sąjungų ir darbuotojų atstovų dalyvavimą visuose patikrinimų dėl teisių pažeidimų etapuose, o visos suinteresuotosios šalys turėtų būti informuojamos, su jomis turi būti konsultuojamasi.
  • Įstatymai turi užtikrinti, kad aukos turėtų pakankamai laiko pareikšti ieškinius dėl žalos atlyginimo ES teismuose, o profesinės sąjungos ir NVO galėtų imtis kolektyvinių veiksmų.

Daugiau informacijos apie šią tarptautinę iniciatyvą – šioje nuorodoje:

https://www.enforcinghumanrights-duediligence.eu/en

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija