Pereiti prie turinio

Dėl ydingos kainodaros galime netekti perspektyvių energetikos specialistų

Dalintis:

 

Rugsėjo 24 dieną, Elektros perdavimo tinklo darbuotojų profesinė sąjunga, atstovaudama bendrovės Litgrid, AB darbuotojams, kreipėsi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT), anksčiau buvusią Kainų ir energetikos kontrolės komisiją, dėl elektros perdavimo tarifo nustatymo.

Rašte teigiama, kad pastaraisiais metais įmonėje stebima ypač padidėjusi darbuotojų kaita: patyrę darbuotojai palieka įmonę, o nauji darbuotojai už siūlomą darbo atlygį nenori dirbti. Rinkoje jie randa geriau apmokamas darbo vietas.

Likę įmonėje dirbti darbuotojai, suprasdami situaciją ir įmonei iškeltus strateginius tikslus, dirba padidintu krūviu, o dėl infliacijos darbuotojų perkamoji galia kasmet vis mažėja.

Pasak profesinės sąjungos pirmininko Dariaus Jasiūno, darbuotojų atstovai ne kartą kalbėjosi su Litgrid AB administracija dėl  susiklosčiusios situacijos.

„Sužinojome, kad jau daug metų tiktai dalis (apie 70 %) Litgrid AB darbuotojų darbo užmokesčio fondo buvo pripažįstamos pagrįstomis sąnaudomis ir būdavo įtraukiamos į elektros perdavimo tarifą. Valstybinė kainų komisija, nustatydama paslaugų įkainius, nuolatos lygindavo Litgrid, AB su kitomis energetikos kompanijomis ir jų darbo užmokesčio lygiu. Tačiau toks lyginimas yra netinkamas, nes mūsų bendrovėje, skirtingai nei kitose energetikos įmonėse, nėra darbininkiškų pareigybių“, – pažymi D. Jasiūnas.

„Litgrid, AB dirba išskirtinai aukščiausio lygio inžinerijos, vadybos ir kitų sričių profesionalai. Beveik visi su aukštuoju išsilavinimu, nemažai mokslo daktarų. Kai kurie darbuotojai turi unikalias kompetencijas. Juos mielai įdarbintų kaimyninių šalių kompanijos. Praradus šiuos darbuotojus, įmonė susiduria ir susidurs su rimtais sunkumais, nes Lietuvoje tokių kompetencijų tiesiog nėra“, – nuogąstauja profesinės sąjungos pirmininkas.

Anot jo, daugelis įmonių, siekdamos išlaikyti darbuotojus ir atsižvelgdamos į rinkoje esančią situaciją, didina darbo užmokestį. Litgrid, AB siekiančiai išlaikyti darbuotojus, vis didesnę pelno dalį tenka skirti darbuotojų darbo užmokesčiui, todėl nelieka pakankamai lėšų investicijoms įmonės konkurencingumui didinti.

„Jeigu Valstybinė energetikos reguliavimo taryba nepagrįstai nekompensuos darbo užmokesčio sąnaudų,  mūsų bendrovė vėl turės labai ribotas galimybes indeksuoti darbo užmokestį ir konkuruoti su kitomis kompanijomis“, – atkreipia dėmesį D. Jasiūnas.

Rašte VERT Elektros perdavimo tinklo darbuotojų profesinė sąjunga prašo atsižvelgti į minėtus argumentus, ir, nustatant elektros perdavimo tarifą 2020 m., įtraukti rinkos sąlygas atitinkančias Litgrid, AB  darbo užmokesčio sąnaudas pilna apimtimi.

Primename, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija (LPPSF) dar 2018 metais išreiškė susirūpinimą, jog dėl ydingos tuometinės Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) kainodaros nustatant būtinąsias sąnaudas, į kurias nėra įtraukiamos įmonėse sudaromų kolektyvinių sutarčių vykdymo sąnaudos.

Dėl šios nuostatos energetikos įmonės yra varžomos ir ribojamos numatant išlaidas, skirtas darbuotojų papildomos naudoms, o tai apsunkina patį kolektyvinių derybų procesą.

Federacija tąkart kreipėsi ne tik ne tik į VKEKK, bet ir į EPSU (Europos viešųjų paslaugų profesinę sąjungą) siekiant surinkti informaciją, kokia praktika šiuo klausimu taikoma kitose Europos šalyse.  

Deja, VKEKK, atsakydama Federacijai, nurodė, kad dėl kolektyvinių sutarčių atsiradę papildomi kaštai nėra pripažįstami būtinosiomis sąnaudomis.

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija