Pereiti prie turinio

Visuomenei pirmą kartą pristatytas nacionalinės energetikos strategijos projektas

Dalintis:

Gegužės 23 d., Lietuvos mokslų akademijoje įvyko pirmasis viešasis atnaujinamos Nacionalinės energetikos strategijos (NES) svarstymas. Jame dalyvavo ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkas Juozas Neverauskas. 

Pasak pirmininko, susitikimo metu buvo daug diskusijų, tačiau tai tik pati darbo pradžia ir iki galutinio Strategijos patvirtinimo numatomas dar ne vienas viešasis svarstymas bei susitikimas su mokslo bendruomene, energetikos ekspertais ir profesionalais, politikais, pramonininkais, gyventojais bei kitomis suinteresuotomis grupėmis.

 

Pažymėtina, kad Nacionalinės energetikos strategijos rengimas yra grindžiamas išsamiais moksliniais tyrimais, kuriuos atliko Lietuvos energetikos instituto mokslininkai. Tyrimams buvo pasitelkti sudėtingi matematiniai modeliai (vien Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijoje sukurtą ir pagrindinėje analizėje naudotą Lietuvos energetikos sektoriaus raidos ir funkcionavimo modelį sudaro 570 tūkst. lygčių ir 1,1 mln. kintamųjų, atspindinčių energetikos sektoriaus funkcionavimą, besikeičiančius poreikius, generavimo nestabilumus, apsirūpinimą rezervinėmis galiomis ir kitus energetikos raidai svarbius veiksnius.

Strategijos rengimui vadovauja Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Arvydas Galinis. Jis pabrėžė, kad tarp strateginių krypčių yra maksimali vietinių konkurencingų energijos generavimo šaltinių plėtra, orientacija į energijos vartojimo efektyvumą, didinantį šalies konkurencingumą, į platesnį atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą. 

Nacionalinės energetikos strategijos projekte taip pat akcentuojamas Lietuvos kaip energetikos kompetencijų centro energetikos sektoriaus strateginio planavimo, energetikos objektų statybos, valdymo ir kitose srityje vaidmuo. Pasak energetikos ministro Roko Masiulio, Lietuvos energetikai, įgyvendindami sudėtingus projektus, įgijo unikalios patirties, kurią dabar reikia išnaudoti.

Kitas išskirtinis aspektas – rengiant NES buvo atliktas visapusiškas energetikos raidos scenarijų socialinio ir makroekonominio poveikio vertinimas. Naudojant specialų bendrosios ekonominės pusiausvyros modelį buvo įvertinta energetikos raidos scenarijų grynoji įtaka ūkio šakose sukuriamai pridėtinei vertei, užimtumui, į valstybės biudžetą surenkamiems mokesčiams ir kitiems ekonominiams rodikliams. Tuo siekiama, kad  Lietuva būtų konkurencinga ir pritrauktų pramonės investicijų.

Vienas svarbiausių Nacionalinės energetikos strategijos rengimo principų – viešumas. Lietuvos energetikos instituto atliktos analizės ir diskusijoms pateikta Nacionalinės energetikos strategijos versija taip pat yra skelbiamos viešai. 
Su šiais dokumentais galite susipažinti čia: http://www.lei.lt/main.php?m=1&l=3332&k=1&i=0