Pereiti prie turinio

VDI: mirtinų nelaimingų atsitikimų sumažėjo, tačiau dar ne visur įvertinama prevencinių priemonių svarba

Dalintis:

 

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad 2017 m. metais buvo gauti 36 pranešimai apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė. Tai mažesnis skaičius nei praeitais metais – 2016 m. darbe žuvo 45 žmonės. Mirtinų nelaimingų atsitikimų labiausiai sumažėjo apdirbamosios gamybos įmonėse, šiek tiek – statybos, žemės ūkio ir miškininkystės įmonėse.

Tačiau, pasak VDI vadovo Jono Griciaus, dar ne visose įmonėse įvertinama tinkamo darbų organizavimo, saugos ir sveikatos vidinės kontrolės svarba. Apie ketvirtadalis žuvusių darbuotojų neteko gyvybės, nesilaikydami vadovų duotų nurodymų ir tuo patys rizikuodami savo sveikata ar gyvybe.

Didžiausia rizika – pirmaisiais darbo metais

J. Gricius pažymi,  kad jau ne vienerius metus viena iš opiausių problemų ir dažniausia nelaimingų atsitikimų priežastis yra netinkamas naujų darbuotojų paruošimas. Sudėtingiausias laikotarpis yra pirmosios darbuotojo savaitės ir mėnesiai, o didžiausia rizika iš esmės išlieka iki pirmųjų metų. Praėjusiais metais ir sunkiai sužalotųjų, ir žuvusiųjų darbe daugiau nei trečdalį sudarė mažą stažą turintys darbuotojai. Iš įvykių, per kuriuos buvo mirtinai sužaloti turintieji stažą iki 1 metų, pusė žuvo antrą darbo savaitę.

Įmonėse šiems darbuotojams vis dar skiriama per mažai dėmesio: darbuotojai nėra tinkamai išmokomi, jiems nepriskiriamas patyręs darbuotojas, galintis padėti ugdyti ir tobulinti profesinius įgūdžius. Taip pat dažnai jie nesupažindinami ar supažindinami nepakankamai su tos srities saugaus darbo specifika ir reikalavimais. Kas septintoje įmonėje nustatyta darbuotojų, kurių profesinis pasirengimas, kvalifikacija ar išsilavinimas neatitiko atliekamo darbo.

 

Kritimai iš aukščio – viena pagrindinių žūties priežasčių

Pasak VDI vadovo, atroji sritis, kuri šiais metais bus viena iš VDI prioritetinių krypčių darbuotojų saugos ir sveikatos srityje, yra kritimai iš aukščio. Nelaimių darbe tyrimai rodo, kad apie ketvirtadalis darbuotojų žuvo darbo vietoje ir tiek pat sunkiai susižalojo nukritę iš aukštai.

„Net jei darbuotojas išgyvena, dažnai padariniai būna itin sunkūs. Tokių nelaimingų atsitikimų galima išvengti, galima numatyti situacijas. Kiekvienos įmonės vadovas, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas turi suprasti, kad profesinės rizikos vertinimas yra būtina prevencinė priemonė. Bendromis pastangomis nebeturi likti tokių nelaimingų atsitikimų darbe, kurių buvo galima išvengti tinkamai planuojant ir organizuojant darbus“ – pabrėžia J. Gricius.

 

Parengta pagal vdi.lt informaciją