Pereiti prie turinio

Tarptautiniame susitikime – apie darbuotojų situaciją „Achemoje”

Dalintis:

Balandžio 13 d., nuotolinėmis ryšio priemonėmis, įvyko Achemos darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos, Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos (EPSU) ir Europos pramonės profesinės sąjungos (Industriall Europe) atstovų susitikimas.

Susitikimas įvyko tarptautinių organizacijų iniciatyva. Diskusijos tikslas buvo suteikti informaciją tarptautiniams partneriams apie darbuotojų situaciją sustabdžius streiką dėl nepaprastosios padėties šalyje, apie darbdavio veiksmus atliepiant darbuotojų lūkesčius.  

Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė patikino, kad streikas laikinai sustabdytas, tačiau jį planuojama tęsti, kai tik baigsis nepaprastoji padėtis. Priminsime, kad jis paskelbtas, nes AB „Achema“ atsisako tęsti derybas ir pasirašyti kolektyvinę sutartį.  

Pasak pirmininkės, vietoje to, kad būtų ieškoma konstruktyvaus dialogo su darbuotojais, darbdavys imasi neteisėtų veiksmų ir trukdo profesinės sąjungos veiklai.

Pastarasis pavyzdys – priverstinis profesinės sąjungos iškeldinimas iš gamyklos į patalpas, nutolusias kelis kilometrus nuo jos.

Balandžio 11 d. ryte į darbą atvykę profesinės sąjungos darbuotojai savo kabinetus rado užantspauduotus, pakeistomis spynomis, su įspėjimu į juos neiti. Profesinei sąjungai priklausę daiktai, kompiuteriai, buhalteriniai dokumentai, kt., buvo išvežti, ir kur jie yra šiuo metu, neaišku.

B. Daškevičienės įsitikinimu, taip įmonė mėgina paralyžiuoti profesinę sąjungą ir jos veiklą.

Profesinė sąjunga pirmąjį įspėjimą dėl naujų patalpų gavo tik prieš kiek daugiau nei mėnesį iki kabinetų užantspaudavimo, nors įstatymas numato, kad toks pranešimas turi būti pateiktas prieš tris mėnesius. 

Tąkart  profesinė sąjunga prašė suteikti tiek laiko, kiek numatyta įstatyme, taip pat darbdavį informavo, kad sprendimas bus priimtas tik pasitarus su darbuotojais.

Visgi į darbuotojų valią atsižvelgta nebuvo.

Kolegos iš EPSU ir Industriall Europe liko šokiruoti dabartinės darbdavio laikysenos. Jų nuomone, tokia bendrovės elgsena niekaip nesiderina su socialiai atsakingos įmonės įvaizdžiu, ir šis klausimas būtinai turi būti iškeltas tarptautiniu lygmeniu.

Sutarta, kad su kolegomis iš tarptautinių organizacijų ir toliau bus ieškoma sprendimų dėl darbuotojų situacijos Achemoje.