Pereiti prie turinio

Spalio 13 d. įvyko profesinių sąjungų mitingas: šalies vadovams išsiųsti reikalavimai

Dalintis:

Spalio 13 d. įvyko trijų nacionalinių profesinių sąjungų centrų mitingas ir eitynės. Prieš tai šalies vadovams išsiųsti mitingo reikalavimai.

Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen ir Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei profesinės sąjungos išreiškė susirūpinimą mažais viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimais, augančiais darbo krūviais, dėl ko kritiškai trūksta mokytojų, medikų, socialinių darbuotojų, pareigūnų, kultūros darbuotojų, ypač regionuose.

„Neseniai startavusi valstybės tarnybos reforma orientuota išskirtinai tik į vadovų darbo užmokesčio ir galių didinimą, darbuotojus paliekant be nieko. Maža to, jų atlyginimas „įšaldomas“ keleriems metams.

Be to, dėl keičiamų viešojo sektoriaus darbo apmokėjimo principus numatančių teisės aktų nuo sausio mėnesio darbuotojams kiekvienoje įstaigoje dar teks kovoti už savo atlyginimus, nes naujoji tvarka įpareigos darbdavius visose įstaigose keisti darbo apmokėjimo sistemas. Tad dar visiškai nėra aišku, kokius atlyginimus kitais metais gaus biudžetinio sektoriaus darbuotojai“, – rašoma  Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės Kristinos Krupavičienės ir Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos pirmininko Arvydo Dambrausko pasirašytame rašte.

Profesinės sąjungos primena, kad pagal ES Ekonominio atsigavimo ir atsparumo didinimo priemonę Lietuvai atiteko ir dar atiteks keli milijardai eurų. Europos komisijos rekomendacijos Lietuvai apima kovos su pandemija priemones sveikatos ir ekonomikos srityse, rekomendacijas darbo vietų išsaugojimo ir socialinės atskirties mažinimo srityse bei siūlymus sutelkti ateities investicijas į žaliąją ir skaitmeninę pertvarką. Viena iš sąlygų taip pat buvo dėl lėšų panaudojimo tartis su profesinėmis sąjungomis, kas realiai nebuvo padaryta.

Reikalavimai:

  • stabdyti biudžetinių įstaigų darbo užmokesčio (BIDU) įstatymo ir vidaus tarnybos statuto projektų „stūmimą“, kol jie nesuderinti su socialiniais partneriais;
  • susieti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus su vidutiniu šalies darbo užmokesčiu ir peržiūrėti juos kiekvienais metais;
  • stabdyti valstybės ir savivaldybių įmonių vertimą akcinėmis bendrovėmis, kas atveria kelius galimam privatizavimui;
  • suteikti pirmenybę viešųjų pirkimų konkursus laimėti socialiai atsakingoms įmonėms, kurios darbuotojai yra susibūrę į profesines sąjungas ir yra sudariusios kolektyvines sutartis;
  • skatinti kolektyvines derybas ir kolektyvinių sutarčių sudarymą, nes socialinis dialogas yra geriausia priemonė užtikrinanti darbuotojams orias darbo ir apmokėjimo sąlygas;
  • reformuojant mokesčių sistemą užtikrinti teisingumo principą ir įvesti realius progresinius mokesčius visoms pajamoms, sumažinti mokestinių lengvatų;
  • liberalizuoti streikų organizavimą;
  • stiprinti valstybės pajėgumus kovai su šešėline ekonomika ir įteisinti piktnaudžiaujantiems verslams baudas nuo apyvartos.

„Trūkstant medikų, mokytojų pareigūnų, socialinių darbuotojų ir kt. palaipsniui griaunamas šalies pagrindas, be kurio užtikrinti nacionalinį saugumą bus neįmanoma“, – įspėjama rašte.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos atstovai dalyvavo protesto akcijoje ir solidarizavosi su viešojo sektoriaus darbuotojais bei jų reikalavimais.