Pereiti prie turinio

Raketos greičiu didėjantis atotrūkis tarp darbo našumo ir atlyginimo: laikas veikti

Dalintis:

Nauji skaičiai, kuriuos apskaičiavo Europos profesinių sąjungų institutas (ETUI) ir Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC), rodo, kad per pastaruosius 16 metų Europos Sąjungoje (ES) darbo užmokestis didėtų keturis kartus, jei visiškai atspindėtų darbo našumą.

Standartinė ekonomikos teorija aiškina, kad darbo užmokesčio augimas turėtų paskatinti produktyvumą. Tačiau Europoje produktyvumas gerokai lenkia darbo užmokestį. Pavyzdžiui, nuo 2000 m. Iki 2016 m. produktyvumas išaugo tris kartus daugiau nei darbo užmokestis Vokietijoje ir Kroatijoje, ir du kartus daugiau Lenkijoje bei Belgijoje. Austrijoje produktyvumas padidėjo 65% daugiau nei darbo užmokestis, 60% –  Ispanijoje, 30% – Nyderlanduose.

O štai Vengrijoje, Rumunijoje, Portugalijoje ir Graikijoje per pastaruosius 16 metų realus darbo užmokestis net sumažėjo, nors produktyvumas padidėjo.

Beje, Lietuvos banko pateikiamais duomenimis, 2012–2016 m. mūsų šalyje darbo užmokestis kilo 19 proc., tuo metu darbo našumas – tik 2,9 proc. Verslininkai, norėdami išlaikyti savo įmones konkurencingomis rinkoje, sprendžia dilemą – ar didinti darbo užmokestį, ar auginti prekių ir paslaugų kainas. Bet ar ši susiklosčiusi situacija Lietuvoje nėra realus minėtos standartinės ekonomikos teorijos įrodymas? Turbūt būtų sunku tikėtis sparčiai kylančio darbuotojų produktyvumo nedidinant jų atlyginimų.

„Deja, darbo užmokesčio dydis jau seniai atsilieka, jeigu lygintume jį su produktyvumu. Dirbantys žmonės negauna sąžiningos dalies už tą vertę, kurią sukuria jų darbas.”, – sako Esther Lynch, Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinė sekretorė. „Didelis atotrūkis tarp produktyvumo augimo ir darbo užmokesčio didėjimo yra tvirtas įrodymas, kad darbuotojams visoje ES reikia didinti darbo užmokestį.”, – priduria ji.

Pasak E. Lynch, net ir ekonomikos ekspertai, kalbėdami apie pajamų nelygybę, pabrėžia, kad nėra kito būdo darbo užmokesčio padidinimui, kaip sąžiningos kolektyvinės derybos tarp profesinių sąjungų ir darbdavių. Todėl Europos šalių valdžios institucijos ir ES institucijos turėtų daryti viską, ką gali, jog būtų sudarytos sąlygos kolektyvinėms deryboms dėl darbo užmokesčio.

Daugiau informacijos apie tai (anglų kalba) ETUI bloge „Didėjantis atotrūkis tarp darbo užmokesčio ir našumo: laikas veikti!“

 

Straipsnyje naudota etuc.org ir lrytas.lt informacija