Pereiti prie turinio

PSO laužo visuomenėje paplitusius ir net pavojingus mitus apie koronavirusą

Dalintis:

Apie virusą COVID-19 yra daug įvairios informacijos, kartais ji net prieštaringa. Taip pat socialiniuose tinkluose žmonės platina įvairiausius patarimus, kaip apsisaugoti nuo koronaviruso, kaip gydytis ir pan., tačiau  neramina tai, kad kai kurios “žinovų” rekomendacijos ne tik kad nepadeda, bet dar gali būti ir pavojingos sveikatai.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) laužo gajus mitus apie koronavirusą ir jo gydymą. Atrinkome svarbiausius iš jų tikėdamiesi, kad ši informacija padės išvengti pavojingos ligos tiek Jums, tiek Jūsų artimiesiems.

1 mitas: saulė, ar aukštesnė nei 25 C laipsnių temperatūrą apsaugo nuo užsikrėtimo COVID-19.

Faktas: Koronavirusu galima užsikrėsti nepriklausomai nuo to, koks saulėtas ar karštas oras. Šalys, kuriose yra karšta, pranešama apie naujus COVID-19 atvejus. Norėdami apsisaugoti nuo šios ligos, būtinai dažnai ir kruopščiai valykite rankas ir venkite liesti akis, burną ir nosį.

2 mitas: nuo koronavirusinės ligos nepasveikstama ir ji įgyjama visam gyvenimui.

Faktas: žmonės, sirgę COVID-19, gali visiškai išgyti. Jei užsikrėtėte šia liga, būtinai gydykite simptomus. Jei kosėjate, karščiuojate ir sunku kvėpuoti, nedelsdami kreipkitės į gydytoją telefonu. Dauguma pacientų pasveiksta palaikomosios priežiūros dėka.

3 mitas: galimybė sulaikyti kvėpavimą 10 ar daugiau sekundžių nekosėjant ir nejaučiant diskomforto reiškia, kad nesergame COVID-19 virusu ar kita plaučių liga.

Faktas: dažniausi COVID-19 simptomai yra sausas kosulys, nuovargis ir karščiavimas. Kai kuriems žmonėms gali išsivystyti sunkesnės ligos formos, tokios, kaip pneumonija. Geriausias būdas įsitikinti, ar sergate virusu, sukeliančiu COVID-19 ligą, yra laboratorinis tyrimas.

Tikrai būtų didelė klaida vadovautis tik minėtu kvėpavimo pratimu, kuris, beje, netgi gali būti pavojingas.

4 mitas: reguliarus alkoholio vartojimas gali apsaugoti nuo COVID-19.

Faktas: dažnas ir gausus alkoholio vartojimas gali tik padidinti sveikatos problemas.

5 mitas: šaltas oras ir sniegas stabdo koronaviruso plitimą.

Faktas: nėra jokio pagrindo manyti, kad šaltas oras gali užmušti COVID-19 ar kitas ligas. Įprasta žmogaus kūno temperatūra išlieka maždaug nuo 36,5 ° C iki 37 ° C, nepriklausomai nuo išorės temperatūros ar oro. Veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo naujojo koronaviruso yra dažnai plauti rankas muilu ir vandeniu.

6 mitas: maudymasis karštoje vonioje – gera profilaktinė priemonė prieš koronavirusą:

Faktas: karšta vonia jokiu būdu neapsaugo nuo COVID-19. Tiesą sakant, maudytis karštoje vonioje su ypač karštu vandeniu gali būti kenksminga ne tik odai, bet ir vidaus organams.

7 mitas: purškiant alkoholį ar chlorą ant viso kūno galima panaikinti koronavirusą.

Faktas: tai klaidinanti nuomonė. Purškiant alkoholį ar chlorą ant kūno virusai, kurie jau pateko į jūsų organizmą, tokiu būdu tikria nebus sunaikinti. Šių medžiagų purškimas gali pakenkti drabužiams ir gleivinėms (akims, burnai). Atminkite, kad tiek alkoholis, tiek chloras gali būti naudingi paviršiams dezinfekuoti, tačiau juos reikia naudoti laikantis atitinkamų rekomendacijų.

8 mitas: česnako valgymas – gera apsauga nuo koronaviruso.

Faktas: česnakas – tikrai sveikas produktas, turintis antimikrobinių savybių ir stiprinantis organizmą, tačiau iki šiol nėra įrdymų, kad česnako valgymas  gali apsaugoti Jus nuo COVID-19. Be to, natūralūs ir sintetiniai antibiotikai veikia tik bakterijas, bet ne virusus.

9 mitas: koronavirusas pavojingas tik vyresnio amžiaus žmones.

Faktas: naujuoju koronavirusu gali užsikrėsti bet kurio amžiaus žmonės. Tačiau vyresni žmonės ir asmenys, turintys jau esamų sveikatos sutrikimų (pvz., astma, diabetas, širdies ligos), yra labiau pažeidžiami ir jiems didesnė tikimybė susirgti sunkia COVID-19 forma. PSO pataria bet kokio amžiaus žmonėms, norint apsisaugoti nuo viruso, laikytis geros rankų ir kvėpavimo takų higienos.

10 mitas: jau yra vaistų, skirtų gydyti koronavirusą.

Faktas: iki šiol nėra konkretaus vaisto, rekomenduojamo COVID-19 gydymui. Tačiau sergantys šiuo virusu turėtų būti tinkamai gydomi siekiant palengvinti simptomus, o sunkiai sergantys asmenys turėtų gauti optimalią palaikomąją pagalbą. Kai kurie specifiniai gydymo būdai yra tiriami atliekant klinikinius tyrimus. PSO, kartu su partneriais, padeda paspartinti tyrimų plėtrą.

 

Laikykimės patikimų rekomendacijų ir likime saugūs bei sveiki!

 

Parengta pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos informaciją