Pereiti prie turinio

Profesinės sąjungos: viešosios paslaugos yra nediskutuotina žmogaus teisė

Dalintis:

Spalio 25-26 dienomis, Briuselyje, įvyko Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos (EPSU) Vykdomojo komiteto posėdis, kuriame, be kita ko, buvo pritarta kai kurių organizacijų narystei EPSU, tarp jų ir Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos įstojimui. Taigi, šiuo metu Lietuvos darbuotojams šioje tarptautinėje organizacijoje, vienijančioje per 8 milijonus Europos darbuotojų, atstovauja jau 5 organizacijos – taip pat ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija.

Atkreiptinas dėmesys, kad posėdyje buvo patvirtintas 6 punktų planas dėl skubių vyriausybių veiksmų energetinei krizei spręsti.

Štai šie svarbūs veiksmai:

  1. Profesinės sąjungos siekia atlyginimų padidinimo per kolektyvines derybas.
  2. Siekiame vyriausybių paramos žmonėms, kuriems sąskaitos už energiją yra didelis iššūkis, ypač mažas pajamas gaunantiems šeimų ūkiams.
    EPSU teigia, jog teisė į maistą, šiltus namus, energiją ir vandenį yra nediskutuotinos žmogaus teisės ir turi būti saugomos. Pažymėtina, kad EPSU bendradarbiauja su koalicija „Teisė į energiją”, kuri pabrėžia, jog būtina uždrausti energijos tiekimo apribojimus namų ūkiams, neišgalintiems sumokėti už šildymą.
  3. Kainų viršutinės ribos, ypač sąskaitoms už energiją, yra greitas sprendimas. Visgi, šalia to būtina apmokestinti pernelyg didelį energetikos ir kitų įmonių pelną. Prioritetu turi tapti darbuotojų atlyginimai.
  4. Europos profesinės sąjungos prašo nacionalinių ir Europos antikrizinės paramos priemonių, skirtų apsaugoti pajamas ir darbo vietas pramonės, paslaugų ir viešajame sektoriuje, įskaitant SURE tipo priemones, skirtas darbo vietoms, pajamoms apsaugoti ir socialinėms priemonėms, skirtoms įveikti šią krizę.
  5. EPSU reikalavimas reformuoti ES energijos rinką, kad ši tarnautų žmonėms, tampa vis svarbesnis, nes pripažįstama, kad energija yra viešoji gėrybė. Valstybės investicijos reikalingos, kad būtų pašalintos pagrindinės krizės priežastys, pvz., nepakankamos investicijos į žaliąją energiją ir sektoriaus privatizavimo pasekmės, kurios tik dar labiau pagilina krizę.
  6. Profesinės sąjungos turi būti neatsiejama nacionalinių vyriausybių planų dalis, pasitelkiant socialinio dialogo mechanizmus, kurie yra išties veiksmingi ir pasiteisinę praktikoje.

Lietuvos profesinėms sąjungoms šiame EPSU Vykdomojo komiteto posėdyje atstovavo Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irena Petraitienė.