Pereiti prie turinio

Profesinės sąjungos sveikina priimtą JT rezoliuciją dėl teisių užtikrinimo toksiškoje aplinkoje dirbantiems darbuotojams

Dalintis:

 

Tarptautinė profesinių sąjungų konfederaija (ITUC) palankiai įvertino rugsėjo 27 dieną Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių tarybos priimtą „Rezoliuciją dėl  darbuotojų, veikiamų toksinių medžiagų, teisių“, kuria remiama griežtesnė toksiškų medžiagų paveiktų darbuotojų apsauga. Pažymėtina, kad pasaulyje kas 11 sekundžių žmogus praranda gyvybę dėl kenksmingų darbo sąlygų, o daugelį mirčių ir sunkių profesinių ligų sukelia chemikalai.

„Kiekvienas darbuotojas turi būti apsaugotas nuo toksiškų chemikalų. Gaisrininkams, kirpėjams, pramonės darbuotojams ir daugelyje kitų profesijų dirbantiems žmonėms vėžio ir kitų su darbu susijusių ligų, kurias sukelia toksiniai produktai, rizika yra reali ir net kainuoja gyvybes. Sveikiname Jungtinių Tautų (JT) specialiojo pranešėjo žmogaus teisių ir toksinių medžiagų klausimais Baskut Tuncak nuveiktą darbą ir sveikiname šį svarbų JT sprendimą “, – sako ITUC generalinė sekretorė Sharan Burrow.

Kaip sakė B. Tuncak, „visuotiniai instrumentai uždraudžia arba riboja tik mažiau nei 0,1% visuotinės svarbos pramoninių chemikalų ir pesticidų, kuriuos veikia darbuotojai ir bendruomenės, naudojimą ar išmetimą“, todėl reikalingos radikalesnės priemonės darbuotojų sveikatos išsaugojimui darbo vietose, kuriose naudojamos kenksmingos medžiagos.

Birželį priimtoje Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) šimtmečio deklaracijoje nustatytos apsaugos darbe ribos, kurios visiems darbuotojams garantuoja pagarbą pagrindinėms teisėms, tinkamą minimalų darbo užmokestį, maksimalias darbo laiko ribas ir saugą bei sveikatą darbe. Deklaracija taip pat ragina TDO įtraukti darbuotojų sveikatą ir saugą į TDO pagrindinių principų ir teisių darbe sistemą.

Profesinės sąjungos palaiko šį tikslą ir palankiai vertina tai, kad pakartojamas ankstesnis JT ekspertų raginimas Tarptautinei darbo organiacijai tęsti šį procesą.

„Mes žinome, ko reikia saugiai darbo aplinkai, kad žmonės galėtų gyventi sveiką gyvenimą. Atėjo laikas kurti sprendimus, susijusius su darbo, kuriame nėra vėžio, pasauliu, o tai reiškia, kad reikia tinkamai reglamentuoti ir korporacijų, kurios pelnosi iš produkcijos, vis dar sukeliančios tiek žmonių kančių, veiklą“, – komentuoja ITUC lyderė.

  

Prengta pagal ituc-csi.org informaciją/ Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija