Pereiti prie turinio

Profesinės sąjungos: prisiminkime žuvusiuosius, iš visų jėgų kovokime už gyvuosius!

Dalintis:

Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) iniciatyva, balandžio 28 d. paskelbta Pasauline darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Minėtinos dienos tikslas – visame pasaulyje skatinti kurti saugias, sveikas ir tinkamas darbo sąlygas.

Tarptautinė darbo organizacija pirmąkart ją minėjo 2001 metais. O šiemet Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena bus pirmą kartą oficialiai minima ir Lietuvoje.

Šios dienos proga viso pasaulio nacionalinės valdžios institucijos, profesinės sąjungos, darbdavių organizacijos ir sveikatos srities specialistai organizuoja įvairius renginius. Darbdaviai, darbuotojai, profesinės sąjungos, darbo tarybos kviečiami sutelkti dėmesį į darbo vietas: abipusiai bendradarbiaujant peržiūrėti, kaip vyksta įmonėje rizikos vertinimas, pašalinant ar sumažinant darbo vietose pavojus ir įsitikinti, ar socialinis dialogas įmonėje padeda organizuoti saugų darbą. Vieną iš šios savaitės dienų siūloma įmonių vadovams, susirinkus drauge su kolektyvu ar jo atstovais, arba kita pasirinkta forma paminėti žuvusiuosius darbe.

Pasaulinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) duomenimis, pasaulyje per praėjusius metus daugiau nei 2,5 milijonų darbuotojų žuvo darbo vietose ar mirė nuo patirtų traumų bei profesinių ligų.    

Europos Sąjungoje dėl su darbu susijusių priežasčių kasmet darbe miršta apie 164 tūkst. gyventojų. Iš jų 5 580 žūva dėl nelaimingų atsitikimų darbe, o 159 tūkst. miršta dėl su darbu susijusių sveikatos sutrikimų. Lietuvoje darbe žūsta 2 kartus dažniau (statybos sektoriuje – beveik 4 kartus dažniau) žmonių negu vidutiniškai kitose Europos Sąjungos šalyse.

Deja, statistiniai duomenys rodo, kad daugelis darbuotojų ir darbdavių vis dar nežino, su kokia rizika susiduria ir kaip ją valdyti.

„Visame pasaulyje dėl blogų darbo sąlygų prarandame po vieną darbuotoją kas 11 sekundžių. Nors šių mirčių galėtume išvengti, tačiau žuvusiųjų skaičius kasmet vis didėja. Stiprios profesinės sąjungos ir tinkamai vykdomi įstatymai suteikia gyvybiškai svarbią apsaugą darbuotojams, tačiau pastaruoju metu stebime darbo įstatymų „lankstinimą“ ne darbuotojų naudai, be to, daugelyje pasaulio regionų vis dar pažeidžiama darbuotojų teisė burtis į profesines sąjungas, tad didėjantis mirčių darbo vietose skaičius tokioje situacijoje lyg ir neturėtų stebinti. Kita vertus, kiekvienas gyvybės praradimas yra itin skausmingas ir verčiantis susimąstyti, ar tikrai viską padarome kad apsaugotume darbuotojus.“, – sakė ITUC generalinė sekretorė Sharan Burrow.

„Todėl profesinės sąjungos reikalauja, kad darbuotojų sauga ir sveikata Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) būtų pripažįstami kaip viena esminių teisių, kartu su jau įtvirtintais principais dėl priverstinio darbo, vaikų išnaudojimo, diskriminacijos darbe, susivienijimų laisvės bei teisės kolektyviai derėtis.“, – pažymėjo Sh. Burrow.

ITUC vadovė pristatė naują savo organizacijos iniciatyvą: siekiant atkreipti darbuotojų, darbdavių ir atsakingų institucijų dėmesį sukurta speciali Pasaulinei darbuotojų saugos ir sveikatos dienai skirta  platforma 28april.org.

„Prisiminkime žuvusiuosius, iš visų jėgų kovokime už gyvuosius!“, – ragina iniciatyvos autoriai. Platforma pateikia informaciją (anglų k.) apie renginius visame pasaulyje siekiant paminėti Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną bei prisiminti žuvusiuosius, taip pat video medžiagą bei nuotraukų galerijas iš profesinių sąjungų organizuojamų renginių įvairiose šalyse.

Daugiau informacijos: 28april.org.

Parengta pagal day.lt, ituc-csi.org ir 28april.org informaciją