Pereiti prie turinio

Prancūzijoje vyko masinis streikas prieš E. Makrono vyriausybės užmojį privatizuoti energetikos sektorių

Dalintis:

Rugsėjo 18-19 dienomis, Marselyje ir kituose Prancūzijos miestuose, vyko vienas didžiausių pastarųjų metų streikų prieš pagrindinės šios šalies energetikos įmonių grupės EDF restuktūrizacijos planus, paslaptingai pavadintus „Heraklio projektu“.

Streike dalyvavo apie 24 000 EDF įmonių darbuotojų (maždaug trečdalis visų šalies energetikų), daugiausiai juos atstovaujančių profesinių sąjungų narių, bei keli tūkstančiai bendraminčių.

Protesto dayviai vieningai skandavo „Ne bendrovės išardymui ir suskaidymui!“.

„Heraklio projektas“ – tai ambicingas, plataus masto Prezidento Emanuelio Makrono vyriausybės ir EDF administracijos planas, numatantis drastišką energetikos įmonių restruktūrizaciją.

Pagrindinis šio plano tikslas – suskaidyti pelningiausias nacionalinio energetikos tinklo dalis, įskaitant branduolinės energetikos sektorių, pelningą perskirstymo tinklą (ENEDIS) ir atsinaujinančiosios energijos dukterines įmones.

Darbuotojams ir jų atstovams didelį nerima kelia tai, kad šio plano tikslas yra pelno privatizavimas, vadinasi, energetikos sektorius jau nebeliktų valstybės dispozicijoje, o tai nebūtų naudinga nei darbuotojams, nei šalies gyventojams. Mat kitų šalių negiama patirtis parodė, jog, privatizavus viešąsias paslaugas, jos tampa ne tik brangesnės, sunkiau įperkamos skurdesnes pajamas gaunantiems gyventojams, bet ir nebelieka garantijos dėl jų kokybės.     

EDF jau yra patyrusi skaudžias restruktūrizacijos pasekems, kai 2004 m. tapo akcine bendrove ir buvo priversta atsisakyti 20% savo kapitalo. Taip pat šios pertvarkos metu bendrovė buvo verčiama nustatyti nepalankią energijos kainą ir „privalomai“ perimti dalį nuostolingai veikiančios įmonės „Areva“ skolų.

Anot darbuotojų, EDF dar pokario laikotarpiu buvo įkurta, kaip viešųjų paslaugų įmonė, todėl „Heraklio planas„ pertvarkant ir suskaidant šią bendrovę, prieštarauja jos pirminei vizijai ir funkcijai.

„Niekas neturėtų pamiršti, kad neabejotinai valstybė yra atsakinga už dabartinę EDF situaciją. Šios bendrovės suskaidymas nėra geriausias atsakymas“, – teigiama profesinių sąjungų pranešime.

Pažymėtina, kad EDF eksploatuoja visus 58 Prancūzijos branduolinius reaktorius, kuriems tenka apie 75% visos šalies elektros energijos poreikių.

 

Parengta pagal publicservices.international ir reuters.com informaciją