Pereiti prie turinio

Pramonės skaitmenizacija: dar yra būdų sušvelninti jos neigiamą poveikį darbo vietoms

Dalintis:

Europos pramonės profesinės sąjungos (IndustriAll Europe), kartu su Friedrich Ebert Stiftung fondu, praeitų metų vasarą, Bratislavoje, suorganizavo „Jaunimo seminarą 4.0”, į kurį susibūrė aktyvūs pramonės profesinių sąjungų jaunimo atstovai iš visos Europos.

Renginio metu vyko forumas, skirtas aptarti IndustriAll Europe Jaunimo darbo grupės viziją dėl pramonės revoliucijos 4.0 poveikio darbo vietoms. Taip pat buvo parengta ir patvirtinta „Deklaracija dėl pramonės darbuotojų ateities skaitmeniniame pasaulyje“.

Deklaracijoje teigiama, kad skaitmeninimas gali būti įvairių formų, bet iš esmės tai reiškia darbo vietų mechanizavimą ir automatizavimą. Skaitmenizacija yra mūsų kasdieninio gyvenimo darbe ir namuose dalis, ir šis reiškinys peržengia visas sienas. Naujoji pramonės revoliucija yra ir bus didelis iššūkis pramonės darbuotojams, tačiau vis  dar yra galimybių sušvelninti neigiamą jos poveikį darbo vietoms.

Darbo grupė išskyrė keturis pagrindinius veiksnius, galinčius padėti sklandžiau pasitikti pramonės revoliucijos naujoves:

  • Švietimo sistema turėtų geriau apibrėžti naujus įgūdžius, reikalingus plėtoti efektyvias pramonės darbuotojų mokymo programas.
  • Didelis žingsnis į priekį būtų suaktyvinti darbdavių ir ugdymo įstaigų bei profesinių sąjungų bendradarbiavimą šioje srityje. 
  • Europos Sąjungos valstybės narės turėtų gerinti šių institucijų koordinavimą ir investuoti į ateitį siekiant tinkama linkme formuoti ateities kartų mąstyseną.
  • Sudaryti mokymosi visą gyvenimą galimybes mokytojams, tobulinti profesinio švietimo ir mokymo programas.

Deklaracijoje pažymima, kad skaitmeninimas panaikina nemažai darbo vietų Europoje, tačiau jis taip pat atnešė ir teigiamų pokyčių darbuotojų saugos bei sveikatos srityje, pavyzdžiui, darbo procesų automatizavimas tiekimo grandyse padeda užkirsti kelią ir sumažinti nelaimingų atsitikimų gamyklose skaičių.

 „Visi esame tarpusavyje susiję, ir industriAll Europe Jaunimo darbo grupė kovos su visomis diskriminacijos formomis bei nelygybe darbo vietoje. Būti arčiau jaunų darbuotojų problemų ir jas suprasti yra bendras iššūkis visoms Europos profesinėms sąjungoms. Mes tvirtai tikime, kad nacionalinė ir Europos politika turėtų būti formuojama tokiu būdu, kad ji pagerintų jaunų darbuotojų perspektyvas sąžiningai dirbti už teisingą atlyginimą bei oriai gyventi“, – apibendrinama deklaracijoje.

 

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija