Pereiti prie turinio

Pramonės profesinės sąjungos išreiškė poziciją dėl elektros energijos kainų ir energetikos krizės suvaldymo

Dalintis:

Rugsėjo 16 d., Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija pateikė savo poziciją Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijai (EPSU) dėl elektros energijos kainų ir galimų sprendimų energetikos krizės pasekmių sušvelninimui. Ši pozicija yra apibendrinta Federacijos narių, ekspertų ir tarptautinių organizacijų nuomonė, atspindinti ne tik darbuotojų, bet visuomenės interesus. Ja siekiama laiku reaguoti į scenarijus, pasiūlytus po  neeilinio Europos transporto, telekomunikacijų ir energetikos tarybos susitikimo rugsėjo 9 dieną, bei Europos Komisijos rekomendacijas.

Rašte  atkreipiamas dėmesys, kad rekordinė infliacija (Lietuvoje ji siekia 22%) mažina realią perkamąją gyventojų galią, o darbo užmokesčio kilimas nekompensuoja darbuotojų patiriamų išlaidų. Staigus energijos kainų šuolis varo į neviltį ne tik verslus, bet ir gyventojus. Kai kurios didesnės bendrovės jau apribojo savo veiklą iki minimumo, o dalies darbuotojų laukia atleidimai ar prastovos.  Tokioje situacijoje darbuotojų padėtis gali stipriai pablogėti: vienų laukia bedarbystė, kitų –  prastesnės darbo vietos, algų mažėjimas ir pan.

Federacija pritaria, kad reikia kuo skubiau ieškoti sprendimų, kurie subalansuotų Europos energijos rinkas, tačiau rūpestį kelia pagrindinė alternatyva, kurią pasiūlė Europos Komisija, t.y. nedujinės elektros energijos gamintojų pajamų apribojimas iki 180 EUR už MWh, kuris iš tiesų nespręstų problemos iš esmės ir žvelgiant į ilgesnio laikotarpio perspektyvą.

Tokio pobūdžio intervencija nesumažins ekstremalių dujų ir energijos kainų didmeninėse rinkose, todėl didesnės Europos įmonės (įskaitant pramonę) ir toliau mokės milžiniškas sąskaitas už dujas ir elektrą. Dėl šios priežasties verslas taps nekonkurencingas, pradės agresyvias išlaidų mažinimo programas, o tai skaudžiai atsilieps darbuotojams, jų darbo vietoms. Be to, ne visos šalys turi pakankamai energijos gamintojų, kurie galėtų pasidalyti savo pelną su galutiniais vartotojais. Lietuva yra viena iš jų. Importuojame daugiau nei 70 proc. suvartojamos elektros energijos, tad vietinės gamybos resursai yra per maži, kad juos būtų galima apmokestinti.

 “Federacijos nuomone, tvaresnis sprendimas būtų apriboti visų į ES importuojamų dujų kainą. Taip būtų išspręsta pagrindinė dabartinės energetikos krizės priežastis ir išsaugotas Europos įmonių konkurencingumas, o tuo pačiu išsaugotos darbo vietos  Europos pramonės šakose. Bet o, pritariame siekiui tęsti investicijas tiek į atsinaujinančiuosius energijos išteklius, tiek į energijos vartojimo efektyvumą ir teikti paramą tiems, kuriems sunku apmokėti sąskaitas”, – komentuoja LPPSF pirmininkė Dalia Jakutavičė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad organizacija pritaria Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) reikalavimams apriboti gyventojų sąskaitų dydį už energiją bei nacionalinėms ir Europos antikrizinės paramos priemonėms, skirtoms apsaugoti pajamas ir darbo vietas pramonės, paslaugų ir viešajame sektoriuje, tokias kaip SURE neatidėliotinos pagalbos mechanizmui, bei kitoms priemonėms, skirtoms įveikti esamą krizę ir finansuoti teisingus pereinamuosius procesus.