Pereiti prie turinio

Tyrimas atskleidė, kad net trečdalyje Europos įmonių darbuotojai nėra atstovaujami

Dalintis:

Europos Sąjungos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūra (EU-OSHA) 2019 m. atliko Europos įmonių apklausą apie naujus kylančius pavojus (ESENER), kurioje pateikti pagrindiniai rizikos veiksniai, sukeliantys  raumenų ir kaulų sistemos sutrikimus, bei psichosocialinė rizika. Šis tyrimas atliekamas kas penkerius metus.

Apklausoje dalyvavo daugiau nei 45 000 įmonių iš 33 šalių. Jos pateikė atsakymus į klausimus iš įvairių  darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) sričių, įskaitant darbo vietų skaitmeninimo problemą.

2019 m. ESENER tyrimas yra neįkainojamas informacijos šaltinis politikos formuotojams, nes pateikia naujausią Europos darbo vietų rizikų suvokimo ir DSS valdymo vaizdą bei palyginimą su 2014 m. ESENER išvadomis.

Šio tyrimo rezultatai atskleidė, kad raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai ir psichosocialinė rizika yra tos problemos, apie kurias dažniausiai pranešama Europos darbo vietose. Pasikartojantys rankos ar rankos judesiai (nurodė 65 proc.), itin ilgas  sėdėjimas (61 proc.) bei susidūrimas su sunkiais klientais, pacientais, mokiniais ir kt. (59 proc.) – tai trys dažniausiai pranešami rizikos veiksniai.

Tyrime taip pat nagrinėjama, kaip įmonės kovoja su šiomis rizikomis ir nustatomos kelios nerimą keliančios tendencijos. Pavyzdžiui, nepaisant to, kad daug darbo vietų praneša apie kaulų ir raumenų sistemos riziką, lyginant su 2014 m., sumažėjo darbo vietų, kurios imasi tokių prevencijos tokių ligų prevencijos priemonių. Be to, tik 29% įmonių teigia, kad imsis intervencijos, kad užkirstų kelią pernelyg ilgoms darbo valandoms, siekiant suvaldyti psichosocialinę riziką.

Kai kurios įmonės teigia, kad jose visai nėra rizikos veiksnių. Tai ypač pasakytina apie mažas įmones.  Tačiau daugeliu atveju tai gali būti dėl to, kad tiesiog trūksta žinių, o vengimas atvirai kalbėti apie problemas, atrodo, yra pagrindinė kliūtis kovojant su minėtomis rizikomis.

ESENER 2019 tyrimas aiškiai parodė ir kitus susirūpinimą keliančius DSS klausimus. Pavyzdžiui, daugiau nei trečdalis ES įmonių nurodo, kad neturi jokios atstovavimo darbuotojams formos, beveik tiek pat teigia, kad laiko ar darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų trūkumas yra kliūtis tinkamam DSS valdymui.  Be to, per pastaruosius trejus metus įmonių, pranešančių apie darbo inspekcijos darbuotojų apsilankymą, per pastaruosius 3 metus sumažėjo beveik visose šalyse.

Taip pat į tyrimą buvo įtraukta ir skaitmeninimo problema bei jo poveikis darbuotojų saugai ir sveikatai. Rezultatai parodė, kad tik 24% skaitmenines technologijas naudojančių darbo vietų analizavo galimą tokių technologijų poveikį jų darbuotojų saugai ir sveikatai.

EU-OSHA vykdomais skaitmeninimo projektais siekiama įsitikinti, jog politikos formuotojai ir darbo vietos turi reikalingos informacijos, kad galėtų pasinaudoti technologinių pokyčių privalumais, tuo pat metu apsaugant darbuotojus. Skaitmeninimas taip pat bus pagrindinis ES-OSHA kampanijos „Sveikos darbo vietos 2023 m.“ akcentas.

 

Parengta pagal osha.europa.eu informaciją