Pereiti prie turinio

Patrauklumas kaupti pensijai turėtų būti ne valstybės paskata, o fondų patraukli grąža

Dalintis:

Vasario 6 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) įvyko konsultacijos dėl SADM pasiūlymų, kaip pertvarkyti antrąją pensijų kaupimo pakopos sistemą.

Susirikusiesiems buvo pristatyti SADM pasiūlymai: sistemos transformavimas į savanorišką sistemą atsisakant automatinio gyventojų įtraukimo; 12 mėn. langas pasitraukti iš pensijų kaupimo;  galimybė lanksčiau atsiimti dalį lėšų (iki 25 proc.) iki sulaukiant senatvės pensijos amžiaus; galimybė pasirinkti optimalų įmokų dydį, o prireikus – jas stabdyti; valstybės subsidiją keisti mokestine lengvata. Visi pasiūlymai – čia.

Laikinais LPSK pirmininkas Audrius Gelžinis pasidžiaugė, kad iš esmės pasiūlymai atliepia LPSK lūkesčius. Jis tik pastebėjo, kad išsiimant iš fondų iki 25 proc. įmokų joms bus taikomas gyventojų pajamų mokestis (GPM), nors įmokos šiuo mokesčiu jau buvusios apmokestintos. Ministrės patarėja Jekaterina Navickė paaiškino, jog taip bandoma palikti paskatą žmogui, kad jis nesinaudotų galimybe atsiimti, o kauptų visą sumą. Anot jos, taip pat svarstoma, kad šis mokestis būtų vadinamas ne GPM, o, pvz., atsiėmimo mokesčiu.

Gausiai į susitikimą susirikę pensijų fondų ir verslo organizacijų atstovai reiškė didelį susirūpinimą, kad automatinio įtraukimo panaikinimas, atveriamas langas pasitraukti iš sistemos bei kasmėnesinis valstybės paskatos nutraukimas esą sužlugdys sistemą, tuo užsiimančius verslus, o žmonėms neliks paskatos kaupti pensijai.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė replikavo, jog patrauklumas kaupti turėtų būti ne valstybės paskata, o fondų patraukli grąža. O dabar patrauklumas kaupti laikosi ant valstybės įmokų, ne investuotų lėšų grąžos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė sakė, jog atsitraukta nuo idėjos naikinti antros pakopos pensijų kaupimo sistemą apskritai, o siūloma kaip tik ją išlaikyti, bet padaryti ją patrauklesne visuomenei.

Susitikime dalyvavęs prof. Romas Lazutka verslo atstovams, susirūpinusiems dėl būsimų pensininkų skurdo pakeitus sistemą, replikavo, jog pensijas didinti reikia nelaukiant trisdešimt metų, jos turi augti dabar.