Pereiti prie turinio

Remiantis Norvegijos patirtimi pradėta kova su nelegaliu darbu statybose

Dalintis:

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad po išsamaus pasiruošimo kovo pradžioje pagal pilotinį projektą buvo atliktas Jungtinių operacijų centro (JOC) organizuotas patikrinimas statybos objekte Zujūnų seniūnijoje, Vilniaus rajone.

Patikrinime dalyvavo VDI Vilniaus skyriaus inspektoriai, Vilniaus apskrities policijos pareigūnai, Vilniaus apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovai, taip pat Vilniaus apskrities Migracijos valdybos Užsieniečių reikalų skyriaus specialistai.

Prie tikrintojų prisijungė ir Norvegijos darbo inspekcijos atstovai. Tai jau ne pirmas kartas, kai bendradarbiaujama atliekant tikrinimus tiek Norvegijos, tiek Lietuvos įmonėse.

Inspektavimo metu nustatyta 11 individualiai dirbančių asmenų, iš jų 5 dirbo pažeisdami ūkinės/ komercinės veiklos tvarką. Beje, net 2 iš šių 5 jau yra bausti už tokį pat pažeidimą. Asmenims bus surašyti administracinio nusižengimo protokolai pagal Administracinių nusižengimų kodekso 150 straipsnį (Komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimas užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki aštuonių šimtų penkiasdešimt eurų. Šio straipsnio 1 dalyje numatytas administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo aštuonių šimtų penkiasdešimt iki vieno tūkstančio penkių šimtų eurų.)

Tikrinant trys asmenys, nušokę iš antro aukšto, mėgino pasišalinti iš statybos objekto, tačiau policijos pareigūnai juos sulaikė. Dar vienam nenustatytos tapatybės asmeniui pavyko dingti. UAB „Bronzita“ vadovas Mindaugas Radžius buvo sulaikytas policijos pareigūnų už teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų nevykdymą, jam surašytas administracinio nusižengimo protokolas.

Nustatyti 5 juridiniai subjektai, kurių darbuotojai komandiruoti asmenys dirbo objekte, tarp jų – dirbantys Ukrainos ir Baltarusijos piliečiai; dėl šių asmenų tyrimai tęsiami. Patikrinimo metu vienam iš užsieniečių, kuris, beje, gyvena pačioje statybvietėje, patikrinus blaivumą, užfiksuotas 2,47 promilės girtumas. Už darbuotojo nenušalinimą nuo darbo atsakingi asmenys bus traukiami administracinėn atsakomybėn.

Tikrintojai taip pat atkreipė dėmesį ir aplinkos teršimo atvejus (atliekų krūvos, statybinės medžiagos neišvežamos, bet deginamos statybvietėje). Ši informacija bus persiųsta pagal kompetenciją.

Jungtiniai operacijų centrai – geroji Norvegijos patirtis

Pasak Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus Jono Griciaus, Jungtinių operacijų centro įkūrimo praktika pradėta diegti remiantis Norvegijos patyrimu kovoje su nusikaltimais, susijusiais su darbu. Jos esmė – išplėsti regionų ir vietos valdžios institucijų bendradarbiavimą. JOC Lietuvoje sudarytų VDI, VMI, FNTT, Policijos, Migracijos tarnybos, Sodros atstovai. Pagrindiniai tikrinimo objektai: prekyba žmonėmis darbo išnaudojimo tikslais, nelegalus/nedeklaruotas darbas, užsieniečių nelegalus darbas, darbo užmokesčio mokėjimas vokeliuose, kiti mokestiniai pažeidimai, susiję su darbu. Pilotinius projektus numatyta vykdyti Vilniaus ir Klaipėdos regionuose, tačiau centrų veiklos turinys gali apimti visą Lietuvą. J. Gricius akcentuoja, kad kova su šešėliu, ekonominės vergovės požymių turinčia veikla, trečiųjų šalių darbuotojų išnaudojimu bus tęstinė, nuosekli ir sisteminga.

Darbdavių ir darbuotojų atstovai sutarė dėl bendradarbiavimo proemonių plano  

Primename, kad šių metų pradžioje įvykusio Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų atstovų susitikime buvo diskutuota apie sudėtingą situaciją statybos sektoriuje (didžiulį nelegalaus darbo mastą, „šešėlinę” veiklą, įvairius kitus ūkinės veiklos vykdymo pažeidimus). Kalbėta ir apie bendrus darbdavių ir darbuotojų atstovų veiksmus siekiant kontroliuoti nelegalų darbą ir “šešėlį” statybose, mažinti jo apraiškas, aptartos galimos prevencinės priemonės.

Minėto susitikimo metu aptartos ir kitos šalies aktualijos: skaidrumo stoka viešuosiuose pirkimuose, didėjantys emigracijos mastai, užsieniečių įdarbinimo statybos sektoriuje problemos.

Socialiniai partneriai sutarė bendradarbiauti ir numatė konkrečias priemones nelegaliam darbui ir „šešėliui“ statybos sektoriuje mažinti: inicijuoti teisės aktų pakeitimus, organizuoti konferencijas, seminarus, diskusijas nelegalaus darbo eliminavimo iš statybų sektoriaus tematika siekiant kuo plačiau šią problemą ir galimus jos sprendimo būdus pristatyti visuomenei, atsakingoms institucijoms, kt.

Straipsnyje panaudota kauno.diena.lt informacija/ Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija