Pereiti prie turinio

Norvegijoje griežtinama įdarbinimo paslaugų tvarka – palies ir Lietuvos įmones

Dalintis:

Norvegijos vyriausybė ketina uždrausti statybų bendrovėms, veikiančioms Osle, Vikene ir buvusioje Vestfoldo grafystėje samdyti darbuotojus nuomos pagrindais iš įdarbinimo agentūrų.

Vyriausybė taip pat siūlo sugriežtinti įdarbinimo agentūrų darbuotojų nuomos taisykles ir likusioje šalies dalyje.

Minėti vyriausybės planai, kurie dabar svarstomi šalies Parlamente, sukėlė didelį neapibrėžtumą personalo atrankos ir įdarbinimo sektoriuje, ir profesinės sąjungos jau dabar sulaukia įdarbinimo agentūrų darbuotojų klausimų.

Tačiau, pasak Norvegijos profesinių sąjungų konfederacijos “Fellesforbundet”, net ir priėmus naują įstatymų paketą, vis dar bus leidžiama veikti įdarbinimo agentūroms. Jos gales priimti užsakymus ir vykdyti veiklą kitose šalies vietose. Anot darbuotojų atstovų, pokyčiais nėra siekiama sumažinti užsieniečių darbuotojų skaičių – tai veikiau bandymas išsaugoti visų darbuotojų garantijas ir teises bei sagugų Norvegijos modelį.

Pažymėtina, kad ankstesnė Norvegijos profesinių sąjungų altikta analizė  atskleidė, kad  darbuotojų nuoma iš įdarbinimo agentūrų statybų pramonėje pastraisiais metais išaugo, ir tai mažina pagal darbo sutartis įdarbintų darbuotojų skaičių. Be to, net 80 procentų įdarbinimų iš įdarbinimo agentūrų Norvegijos statybų sektoriuje yra neteisėti.

Taip pat nustatyta, jog daugelis įdarbinimo agentūrų nėra registruotos Darbdavių asociacijoje NHO. Tai reiškia, kad pažeidimų skaičiai gali būti dar didesni nei rodo statistika.

Kaip žinia, tokiose bendrovėse, kaip ir subrangovų atveju, dominuoja  darbuotojai iš Rytų Europos. Tokių įmonių veiklos pasekmės – mažesnis atlyginimas, prastesnė apsauga bei socialinės garantijos, pažeidimai apmokant už viršvalandinį darbą bei apskaitant darbo ir poilsio laiką, kt. Jau juntama, kaip tai blogina ir Norvegijos darbuotojų darbo sąlygas bei dempinguoja atlyginimą. Taip pat pastebėta, kad vis mažiau atsiranda darbuotojų, norinčių lankyti kvalifikacijos tobulinimo kursus, o tai ilgainiui duoda prastesnį darbo našumą bei kokybę. 

 

Parengta pagal frifagbevegelse.no ir bygningsarbeider.no informaciją