Pereiti prie turinio

Nobelio premijos laureatas: tik teisingai perskirstant pajamas įmanomas realus ekonomikos augimas

Dalintis:

2019 m. Nobelio premijos laureatas Abhijit Banerjee. Bloomberg nuotrauka

Mokesčių sumažinimas siekiant paskatinti investicijas yra mitas, kurį skleidžia verslo atstovai, sako indų kilmės mokslininkas ir tyrinėtojas Abhijit Banerjee, kuris kartu su Esther Duflo iš Masačusetso technologijos instituto ir Michael Kremer iš Harvardo universiteto laimėjo 2019 m. Nobelio premiją už naują požiūrį į skurdo mažinimą.

„Geriausias būdas paskatinti ekonomikos augimą būtų surinkti mokesčius iš turtingesniųjų ir paskirstyti pinigus svarbiausiems žmonių poreikiams“, – sakė A. Banerjee, Naujajame Delyje (Indija) pristatydamas savo knygą „Gera ekonomika sunkiems laikams“ (angl. „Good Economics for Hard Times“).

„Teisingai perskirsčius pajamas vargingiausiems įmanoma paskatinti vartojimą ir, atitinkamai, investicijas“, – pridūrė jis.

Šalys klaidingai mano, kad mokesčių sumažinimas, esant niūriai pasaulio ekonomikos perspektyvai, apie kurią skelbia ir Tarptautinis valiutos fondas,  išgelbės jų ekonomikas. Pasak mokslininko, Kinija ir Indija šiais metais jau sumažino mokesčių surinkimą drastiškais mastais, tai ketina padaryti ir Indonezija, tačiau tokie sprendimai tik dar labiau padidins atskirtį ir nelygybę.

 

Apmokestinti turtinguosius būtina, bet nelengva

 „Turtingųjų apmokestinimas iškyla ir kaip pagrindinė politinė problema Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), mat šalies prezidentas Donaldas Trumpas, kitais metais verslui žada reikšmingas mokesčių lengvatas. Didėjantis nelygybės atotrūkis išsivysčiusiose šalyse, tokiose kaip JAV, supykdė piliečius ir prisidėjo prie pasaulinės įtampos ekonomikoje, kurią mes šiandien stebime, sakė A. Banerjee.

„Sunku patikėti, kad vardan investicijų augimo buvo leista šitaip išplisti nelygybei“, – apgailestauja  Nobelio premijos laureatas.

 

Kertiniai, ekonomisto Abhijit Banerjee teiginiai, pagrįsti tyrimais:

1.   Manymas, kad verslo investicijas ir konkurencingumą įmanoma paskatinti sumažinant mokesčius, yra mitas.

2.   Teisingai perskirsčius mokesčius vargingiausiems įmanoma paskatinti vartojimą ir, atitinkamai, gamybą.

 

Pagal bloomberg.com informaciją parengė Jūratė Jasiūnienė