Pereiti prie turinio

Metų pabaiga paženklinta nelaimingų atsitikimų darbe proveržiu

Dalintis:

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, per 2023 metus Lietuvoje darbe žuvo 17 žmonių, 106 sunkiai sužeisti. Tai – mažiau nei ankstesniais metais (2022 m. žuvo 23, o 2021 m. – 38, sunkiai sužaloti per ankstesnius dvejus metus buvo po 124 darbuotus), tačiau vien per pernai gruodį įvyko net 4 nelaimingi atsitikimai darbe, kurie baigėsi darbuotojų mirtimi.

Klaipėdoje šilumvežis, traukdamas vagonus iš „Draugystės“ geležinkelio stoties į uosto teritoriją, partrenkė ir mirtinai sužalojo sniego valymo darbus atliekantį geležinkelio kelio darbininką.

Raseinių rajone žemės ūkio bendrovėje du fermos darbuotojai, norėdami išvalyti fermos aptvarą, gyvulių bandą išvarė į lauko aptvarą, bet neuždarė vartelių tarp fermos ir lauko aptvarų, taip palikdami gyvuliams galimybę sugrįžti į fermos aptvarą, kuriame dirbo. Vienas iš darbininkų nuėjo atsivaryti valymo darbams skirtos technikos, o kitas liko valyti rankiniu būdu. Kai darbuotojas grįžo su valymo įranga, fermos aptvaro kampe rado sužalotą kolegą. Įvykio aplinkybių niekas nematė, bet tikėtina, kad pagalbinį ūkio darbininką sutrypė bulius. Atvykę medikai dar mėgino gaivinti, tačiau nesėkmingai, tad teko konstatuoti darbuotojo mirtį.

Tauragėje gamybinėse patalpose darbuotojai atliko medžiagų inventorizaciją. Inventorizuojamos medžiagos buvo sandėliuojamos stelažuose. Vienas darbuotojas vairavo krautuvą, o kolegė skaičiavo medžiagas ant stelažų įsilipusi į konteinerį, kuris buvo uždėtas ant krautuvo šakių. Skaičiuojant medžiagas viršutinėje stelažų dalyje (maždaug apie 6 m aukštyje), konteinerio atverčiamas dangtis (kuris buvo atidarytas) užkliuvo už pastato balkio. Konteineris buvo nustumtas nuo krautuvo šakių ir kartu su darbuotoja krito žemyn maždaug iš šešių metrų aukščio. Darbuotoja buvo mirtinai traumuota.

Vilniuje siuvimo įmonėje darbuotojas įkrito į krovininio lifto šachtą. Darbuotojas, siuvykloje dirbęs sukirpėju, apie 7 val. ryte atvyko į darbą, bet darbo vietoje nepasirodė. Viena iš siuvėjų išgirdo dejavimą. Išėjusi iš darbo patalpos moteris nieko nepastebėjo. Tik iš trečio karto dvi darbuotojos, pasiėmusios prožektorių, atsidarė neužrakintas lifto duris ir pamatė apačioje (nuliniame aukšte) gulintį kolegą. Darbuotojas buvo sąmoningas, kalbėjo. Buvo iškviesti medikai. Deja, bet ligoninėje darbuotojas mirė. Aiškinantis įvykio aplinkybes paaiškėjo, kad darbuotojas iš pirmo aukšto nukrito į nulinį (apie 4,5–5 m). Krovininis liftas nebuvo registruotas teisės aktų nustatyta tvarka potencialiai pavojingų įrenginių registre.

Pavojingiausios veiklos sritys, kuriose itin dažnai fiksuojami nelaimingus atsitikimai, – statybos ir remonto darbų, sandėliavimo, transportavimo, pakrovimo, iškrovimo darbai, techninių priemonių, mechanizmų ir darbo įrenginių aptarnavimo darbai, medienos apdorojimo darbai, elektros įrenginių ir tinklų aptarnavimo ir remonto darbai.

Tirdami nelaimingų atsitikimų priežastis VDI inspektoriai nustato, kad daugiausia mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų įvyksta dėl nepakankamos darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės, netinkamo profesinės rizikos vertinimo, netinkamo darbų organizavimo ar naudojamų netinkamų darbo priemonių arba kai patys darbuotojai nesilaiko darbuotojų saugos ir sveikatos taisyklių ar instrukcijų ir taip rizikuoja savo sveikata bei gyvybe.