Pereiti prie turinio

Kovo 8-ąją prisimename visas moteris, kurių dėka galime naudotis šiandien jau savaime suprantamomis teisėmis ir laisvėmis

Dalintis:

Tradicija švęsti Moters dieną atsirado 1857 m. kovo 8 d., kai Niujorko tekstilės pramonės darbuotojos išėjo į Manheteno gatves protestuodamos prieš itin mažą užmokestį ir prastas darbo sąlygas, taip pat ir prieš 16 val. darbo dienos trukmę.

1901 m. kovo 8 d. Čikagoje įvyko pirmoji moterų – namų šeimininkių protesto akcija, pavadinta „puodų sukilimu”. Barškindamos puodais ir kibirais moterys reikalavo pagarbos sau ir savo darbui, lygių politinių teisių, galimybių dirbti be apribojimų ir darbo sąlygų pažeidimų, o taip pat teisės tarnauti armijoje ir policijoje. Šis judėjimas už moterų teises netrukus įgijo nacionalinį pobūdį visose Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Tarptautine moters diena kovo 8-oji buvo paskelbta 1910 m. Kopenhagoje vykusioje Pasaulinėje moterų socialisčių konferencijoje.

1911 m. šią dieną išeidamos į gatves šventė milijonai dirbančių moterų Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje. Moterys tą dieną kasmet siekė atkreipti dėmesį į jų teises ir lygias galimybes.

 

Moterys vis dar patiria smurtą ir diskriminaciją darbo vietoje

Šiais metais didžiausias dėmesys kreipiamas į smurtą prieš moteris darbo vietoje. Tad ir profesinės sąjungos visame pasaulyje siekia, kad būtų priimta Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) Konvencija prieš smurtą lyties pagrindu.

Kaip rodo statistika ir tyrimai, 35% moterų pasaulyje yra patyrę fizinę ar seksualinę prievartą. Tuo pat metu 40-50% moterų yra bent kartą gyvenime susidūrę su nepageidaujamais seksualiniais pasiūlymais, fiziniu sąlyčiu ar kitomis seksualinio priekabiavimo formomis darbe.

Deja, ir šiandien moterys visame pasaulyje ir toliau patiria diskriminaciją dėl lyties. Tai patvirtina nemažas atotrūkis tarp lyčių darbo užmokesčio ir pensijų mokėjime, nepakankamas moterų atstovavimas priimant svarbius sprendimus ir smurto namuose bei darbo vietoje atvejai.

Todėl šią dieną būtų tikslinga ne tik sveikinti dailiosios lyties atstoves dalinant gražius palinkėjimus ar gėles, bet ir atsimenant visas tas drąsias moteris, kurių dėka galime naudotis teisėmis, kurios šiandien jau atrodo savaime suprantamomis: balsavimo teise, teise reikšti savo nuomonę, galimybe dalyvauti politikoje, užimti atsakingas pareigas, dirbti, kt.

Straipsnyje panaudota iuf.org informacija