Pereiti prie turinio

Kodėl vilkinamas Statybininko ID sistemos startas?

Dalintis:

Viešoje erdvėje neseniai pasirodė informacija apie tai, kad šiuo metu institucijos kuria Statybininko ID (Statybininko kortelės) projektą. Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), pagal šią sistemą kortelę privalės turėti visi statybos darbus atliekantys asmenys. Tokiu būdu esą siekiama mažinti „šešėlį“ ir korupcijos apraiškas statybų sektoriuje, skatinti įmones dirbti skaidriau.  

Tačiau ši žinia sukėlė nerimo tiek profesinėms sąjungoms, tiek darbdaviams atstovaujančiai Lietuvos statybininkų asociacijai.

Mat Asociacija STATREG sistemą, kurios vienas iš komponentų ir yra jau minėta Statybininko kortelė, profesinėms sąjungoms pristatė dar 2018 metų vasarą. Tąkart Asociacijos atstovai pažymėjo, jog tam, kad ji pradėtų veikti, reikalingas visų suinteresuotų pusių pritarimas.

Beje, apie STATREG sistemą ne kartą kalbėta ir su atsakingų institucijų, taip pat ir VMI, atstovais, tačiau galutinis sprendimas dėl sistemos paleidimo vis dar vilkinamas.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF), vienijančios ir statybos sektoriuje veikiančias profesines sąjungas, pirmininkas Juozas Neverauskas tikina, kad darbuotojų atstovai pritaria šiam pokyčiui darbo rinkoje, nes Statybininko kortelė užtikrina, kad darbuotojui bus atlyginta už visą darbo laiką, kadangi viena iš jos funkcijų yra darbo laiko apskaitos fiksavimas.

„Tokio proveržio laukiame ne vienerius metus, todėl džiaugiamės, kad Asociacija jau šiandien turi Statybininko ID ir išduoda kompetenciją patvirtinančius dokumentus – Statybininko korteles. Akivaizdu, kad valstybinės įstaigos šiuo instrumentu jau galėtų pradėti naudotis ir mažinti šešėlį bei leisti darbuotojams užsidirbti oficialiai. Jau dabar galime keisti viešųjų pirkimų įstatymą ir sutarti, kad vienas iš kriterijų būtų įmonės darbuotojams mokamo darbo užmokesčio dydis“, – situaciją komentuoja J. Neverauskas.

Pasak Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento Dailaus Gedvilo, produktas, apie kurį VMI kalba, jau yra sukurtas – tereikia imti ir naudotis. Šiuo atveju nebelieka būtinybės investuoti mokesčių mokėtojų lėšų, kurti papildomų etatų valstybės aparate. Reikalingas tik noras ir politinė valia atlikti realius veiksmus mažinant nelegalų darbą jau šiandien.

Tuo metu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė pažymi, kad žinant šią situaciją reaguoti tiesiog būtina.

 „Labai keista ir kelia nerimą tai, kad šalies valdžia, pati deklaruodama kovą su šešėliu kaip vieną iš prioritetų, vilkina jau paruoštas priemones, kurios garantuotų biudžeto papilnėjimą. Juolab, kad kalbant apie ženklesnį viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimą, iš valdžios atstovų nuolat girdime, jog visiems profesinių sąjungų reikalavimams įgyvendinti trūksta lėšų“, – sako I. Ruginienė.

„Todėl Statybininko ID klausimą pristatysime Lietuvos trišalėje taryboje bei Seimo nariams prašydami atkreipti dėmesį į šią situaciją. Siekiame, kad dėl Statybininko ID, o tuo pačiu ir skaidrumo bei „šešėlio“ mažinimo statybos sektoriuje, būtų imamasi realių veiksmų, o darbuotojai Statybininko ID privalumais galėtų naudotis jau šiais metais“,- priduria LPSK pirmininkė.

Daugiau informacijos apie STATREG sistemą galima rasti pasekus šią tiesioginę nuorodą: https://statreg.lt/