Pereiti prie turinio

Klimato kaitos komiteto posėdyje aptarti ir mokesčių klausimai

Dalintis:

Lapkričio 27 d. Achemos darbuotojų profesinės sąjungos (ADPS) pirmininkė Birutė Daškevičienė dalyvavo Europos profesinių sąjungų konfederacijos Klimato kaitos komiteto posėdyje Briuselyje. 

B. Daškevičienės pastebėjimu, reikšmingiausia posėdyje aptarta tema – turto apmokestinimas, siekiant kovoti su socialine nelygybe ir klimato kaita.

„Klausimas aktualus ir dabartiniame Lietuvos politiniame kontekste, kai mokesčių reformoje teikti siūlymai – naikinti nepagrįstai didelį kiekį mokestinių lengvatų, apmokestinti pajamas ne pagal jų rūšį, o pagal jų dydį – sulaukė daug kritikos ir pasipriešinimo iš verslo.

Turto apmokestinimas, nukreiptas į prabangią nuosavybę ir prabangos prekes, taip pat galėtų būti racionalus sprendimas, kalbant apie vyraujančias socialinės nelygybės problemas ir įtaką klimatui“, – pasakoja ADPS pirmininkė.

Aptariant turto apmokestinimo rezoliuciją, posėdyje atkreiptas dėmesys, kad Europoje 1 % daugiausiai pajamų uždirbančių žmonių tarpe nuolat didėja išmetamų teršalų kiekis, kai likusių 99 % žmonių – nuo 1990 m. nuolat mažėja.

Negalima sulyginti taršos emisijų, kurios sukuriamos iš įprastų žmogiškų poreikių ir tų, kurios atsiranda dėl itin prabangaus gyvenimo būdo. Be to, vidutiniškai 10 % turtingiausių namų ūkių valdo pusę viso Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO) priklausančių šalių turto; kiti turtingiausi 50 % turi beveik visą kitą pusę, o 40 % mažiausiai turtingųjų – vos šiek tiek daugiau nei 3 %.

Posėdyje taip pat aptarta artėjanti COP28 klimato konferencija, Klimato kaitos komiteto struktūra ir ateities planai, Europos žaliasis kursas, pramonės politika.