Pereiti prie turinio

Klimato kaita jau dabar kenkia 70% pasaulio darbuotojų sveikatai, perspėja TDO

Dalintis:

Tarptautinė darbo organizacija (TDO) pareiškė, kad daugiau kaip 70 proc. pasaulio darbo jėgos patiria su klimato kaita susijusią sveikatos riziką, dėl kurios kasmet miršta šimtai tūkstančių žmonių. Šiam skaičius vis didėjant, vyriausybės privalo imtis veiksmų.

TDO ataskaitoje teigiama, kad žemės ūkio darbuotojai ir kiti asmenys, dirbantys fizinį darbą karšto klimato zonose, gali susidurti su daugybe pavojų, įskaitant per didelį karštį, UV spinduliuotę, oro taršą, pernešėjų platinamas ligas ir agrochemikalus. Pavojus taip pat gresia dirbantiems karštose arba prastai vėdinamose patalpose.

„Darbuotojai yra vieni tų, kuriems klimato kaita kenkia labiausiai, tačiau dažnai jie neturi kito pasirinkimo, kaip tik tęsti darbą, net jei sąlygos yra pavojingos“, – teigiama ataskaitoje.

TDO pažymi, kad su klimato kaita siejama daugybė kitų pavojingų sveikatos sutrikimų, įskaitant odos vėžį, širdies ir kraujagyslių ligas, kvėpavimo takų ligas, inkstų veiklos sutrikimus ir psichikos sveikatos sutrikimus, kurių mastas pasaulyje itin platus:

  • UV spinduliuotės daro poveikį 1,6 mlrd. darbuotojų. Kasmet nuo nemelanominio odos vėžio, sietino su nesaugiomis darbo sąlygomis, miršta daugiau kaip 18 960 asmenų.
  • Oro taršos darbo vietoje veikiami yra 1,6 mlrd. žmonių, o dėl to kasmet miršta iki 860 000 lauko darbuotojų.
  • Daugiau kaip 870 mln. žemės ūkio darbuotojų, kurie yra veikiami pesticidų. Dėl apsinuodijimo pesticidais kasmet miršta daugiau kaip 300 000 žmonių.
  • dėl parazitų ir pernešėjų platinamų ligų poveikio kasmet miršta apie 15 000 darbuotojų.

Darbuotojai, ypač skurdesniuose pasaulio regionuose, yra labiau pažeidžiami ekstremalių klimato reiškinių, tokių kaip karščio bangos, sausros, miškų gaisrai ir uraganai, nei kiti pasaulio gyventojai, kadangi jie dažnai su šiais reiškiniais susiduria pirmieji ir ilgesniam laiko tarpui, o šių reiškinių pasekmės būna intensyvesnės.

„Akivaizdu, kad klimato kaita jau dabar kelia didelį papildomą pavojų darbuotojų sveikatai“, – sakė TDO darbuotojų saugos ir sveikatos grupės vadovė Manal Azzi. „Labai svarbu, kad atsižvelgtume į šiuos įspėjimus. Profesinės saugos ir sveikatos aspektai turi tapti mūsų reakcijos į klimato kaitą dalimi.“

TDO teigia, kad dėl klimato kaitos keliamų pavojų šalims gali tekti iš naujo įvertinti galiojančius teisės aktus arba sukurti naujas taisykles, kad darbuotojai būtų tinkamai apsaugoti.