Pereiti prie turinio

JAV teismo sprendimas gali susilpninti profesines sąjungas ir destabilizuoti viduriniąją klasę

Dalintis:

Birželio 27 d. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiasis Teismas priėmė galutinį sprendimą vadinamoje  „Janus prieš Amerikos valstijų apygardų ir savivaldybių darbuotojų federaciją (AFSCME)“ byloje, leidžiantį viešojo sektoriaus darbuotojams, kurie nėra profesinės sąjungos nariai, nemokamai naudotis kolektyvinės sutarties sąlygomis.

Anot profesinių sąjungų, šis precedentinis atvejis yra dešiniųjų milijardierių finansuojamos kampanijos kulminacija, kuria siekiama susilpninti profesines sąjungas ir jų galią tam, kad ilgainiui darbuotojai taptų pažeidžiami ir dirbtų dar blogesnėmis sąlygomis.

Kaip jau esame rašę vasario pabaigoje, pareiškėjas Markas Janus dirba Ilinojaus valstijos administracijoje vaikų teisių apsaugos specialistu. Jis inicijavo šią bylą argumentuodamas tuo, jog AFSCME, kuri atstovauja daugiau nei 90 proc. Ilinojaus viešojo sektoriaus darbuotojų, vyriausybei leidus renka pinigus iš visų, nepaisant to, ar žmonės palaiko profesinės sąjungos politiką, ar ne. Anot jo, tai yra darbuotojų teisės į žodžio laisvę ir laisvę jungtis į asociacijas pažeidimas.

Mat JAV nuo 1977 m. galioja įstatymas, pagal kurį darbuotojai, nesantys darbovietėje veikiančios profesinės sąjungos nariais, privalo prisidėti prie išlaidų, susijusių su derybomis dėl naujų kolektyvinių sutarčių, mokėdami mokestį, žinomą kaip agentūros mokestis (agency fee), nes profesinės sąjungos veikia kaip agentūros tiems darbuotojams, kurie nusprendė nepriklausyti sąjungoms. Agentūros mokestis dar vadinamas sąžiningo dalijimosi mokesčiu, nes profsąjungoms nepriklausantys nariai taip pat naudojasi kolektyvinių derybų rezultatais.

Pažymėtina, jog JAV vasario 24 dieną vyko didelė AFSCME palaikymo akcija, pavadinta „Dirbančių žmonių kovos diena“. Tūkstančiai darbuotojų išėjo į gatves, prisimindami prieš 50 metų vykusias eisenas Memfyje, kurių metu su Martinu Liuteriu Kingu jaunesniuoju priešakyje savo teises gynė tūkstančiai santechnikos ir nuotėkų valymo darbuotojų.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija (LPPSF) tąkart išsiuntė laišką JAV ambasadorei Lietuvoje Anne Holl, kuriame ambasadorės buvo prašoma inicijuoti diskusiją dėl bylos eigos JAV diplomatų tarnybose.

Pasak LPPSF pirmininko Juozo Neverausko, profesinės sąjungos yra susirūpinę, jog JAV Aukščiausiojo teismo sprendimas tenkinti M. Janus ieškinį – tai precedentas, silpninantis profesinių sąjungų derybinę galią ir tuo pačiu darbuotojų atstovavimą visame pasaulyje.

„Stipri vidurinioji klasė susiformuoja tada, kai yra gerbiamos ir ginamos dirbančiųjų teisės, todėl esame sunerimę, jog sprendimas M. Janus naudai gali susilpninti ir destabilizuoti viduriniąją klasę JAV, o ilgainiui ir kitose šalyse. Tai taps pavyzdžiu korporatyviniams interesams, siekiantiems susilpninti profesines sąjungas“, – pažymi J. Neverauskas.

 Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos informacija