Pereiti prie turinio

Įmonių „mokesčių rojus“ – milijardai nesumokėtų mokesčių ir jokių sankcijų

Dalintis:

Po kelių metų duomenų tyrinėjimo Europos Komisija (EK) pagaliau pripažino, kad garsioji korporacija „McDonalds” įvairias būdais nuslėpė ir nesumokėjo net 1 milijardo mokesčių visoje Europoje. Taip pat EK konstatavo, kad ji įžvelgia didžiulę spragą galiojančioje JAV ir Liuksemburgo dvigubo apmokestinimo sutartyje.

Tačiau Europos viešųjų paslaugų profesinės sąjungos (EPSU) nuogąstauja, kad, nepaisant to, jog EK viešai pripažįsta, kad mokesčiai buvo nuslėpti, nekalbama apie jokias sankcijas šiai korporacijai. Toks požiūris siunčia klaidingus signalus visoms tarptautinėms korporacijoms, kurios ir toliau gali nemokėti savo sąžiningos mokesčių dalies. Juolab, kad šiomis dienomis Liuksemburgas skelbia sumažinantis pajamų mokesčio tarifą nuo 26 proc. iki 20 proc.

EPSU generalinis sekretorius Jan Willem Gudriaan pažymi, jog faktas, kad „McDonalds” nuslėpė daugiau nei 1 mlrd. EUR pelno mokesčio, rodo, kad tokioms tarptautinėms įmonėms reikia naujų mokesčių taisyklių. „Tačiau siekiant užkirsti kelią šių korporacijų nebaudžiamumui yra būtina Europos Sąjungos (ES) vyriausybių politinė valia ir tinkamos ES priemonės. Be to, mes reikalaujame nacionalines mokesčių administravimo įstaigas ištirti „McDonalds” situaciją savo šalyse ir padaryti tai, ko Europos Komisija nesugebėjo: pareikalauti  iš „McDonalds“ sumokėti nuslėptus mokesčius.”, – priduria jis.

EPSU kartu su kitomis tarptautinėmis profesinių sąjungų organizacijomis neseniai išsiaiškino, kaip „McDonalds“ kūrė dirbtines mokesčių schemas tokiu būdu siekdama išvengti pelno mokesčio, nors per 2017 metus šios korporacijos pardavimai siekė net  90 milijardų JAV dolerių. Pažymėtina, kad Europa yra didžiausia „McDonalds” rinka už JAV ribų.  

EPSU ir toliau ketina smerkti tokį nepriimtiną korporacijos elgesį, kurį ir toliau demonstruoja Brexit režimas. Kaip matyti iš profesinių sąjungų „Nelaimingo maisto ataskaitos“, paskelbtos šių metų gegužę, „McDonalds“ tarptautinė mokesčių bazė buvo perkelta į Londoną netrukus po referendumo dėl Brexit.

Daugiau apie minėtą „Nelaimingo maisto ataskaitą“, dirbtines mokesčių schemas ir taip vadinamą „mokesčių rojų“ rašėme straipsnyje Milijardai nesumokėtų „McDonald‘s“ mokesčių – grėsmė visai Europai.

Įdomu, kiek mokesčių pavyko nuslėpti Lietuvoje veikiantiems „McDonalds“ restoranams? Gal ir mums laikas boikotuoti jų veiklą, kaip tai jau padarė Danija ir kitos Skandinavijos šalys?

Primename, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija yra EPSU narė.

 

Pagal epsu.org parengė Jūratė Jasiūnienė/Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija