Pereiti prie turinio

Federacijos Tarybos posėdyje aptarti svarbiausi profesinių sąjungų iššūkiai ir naujos galimybės

Dalintis:

Gruodžio 8 d., ”Karolinos” konferencijų centre, Vilniuje, įvyko Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (LPPSF) tarybos posėdis, kuriame buvo aptarti ne tik Federacijos narystės, biudžeto klausimai, planuota veikla ateinantiems metams, bet ir išklausyti įdomūs bei aktualūs svečių pranešimai.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas apžvelgė klausimus, susijusius su Darbo kodeksu (DK). Pabrėžė, kad šiuo metu pagrindinės diskusijos vyksta dėl to, ar atidėti birželį priimto Darbo kodekso įstatymo įsigaliojimą nuo 2017 m. sausio 1 d.

Pasak LPSK pirmininko, DK atidėjimas bus gana sudėtingas procesas, nes nuomonės naujajame Seime išsiskiria – didžioji opozicijos dalis norėtų, kad priimtasis įstatymas įsigaliotų jau nuo kitų metų pradžios, tuo tarpu valdančioji dauguma pritartų šio įstatymo atidėjimui bent pusei metų.  Todėl, pasak A. Černiausko, profesinės sąjungos turi ruoštis pokyčiams tiek Seimui nusprendus atidėti DK įsigaliojimą, tiek jam įsigaliojus nuo naujųjų metų, ir abiem atvejais siekti darbuotojams palankesnių nuostatų. 

Aktualiausias klausimas, anot konfederacijos vadovo, išlieka darbo laiko apskaitos laikotarpis ir apmokėjimas už papildomą darbo laiką: naujajame Darbo kodekse yra spragų, sudarančių galimybes darbdaviams vengti apmokėti už viršvalandžius. 

Taip pat vienas iš pagrindinių rūpesčių įsigaliojus naujajam DK būtų profesinių sąjungų pozicija nuo ateinančių metų liepos 1 d. įmonėse privalomai steigiant darbo tarybas – dauguma profesinių sąjungų funkcijų būtų perduota taryboms, o profesinėms sąjungoms liktų tik streikų organizavimo ir kolektyvinių derybų klausimai. Tokiu atveju susilpnėtų ne tik profesinių sąjungų galia, bet nukentėtų ir darbuotojai, nes neliktų stipraus jų interesus ginančio atstovo. Sprendimas šioje situacijoje galėtų būti į teritorines ir sektorines kolektyvines sutartis įtraukiant nuostatą, jog konkrečiame sektoriuje ar teritorijoje esančiose įmonėse nebūtų steigiamos darbo tarybos.  

Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyriausias mokslo darbuotojas Dr. Arvydas Galinis supažindino posėdžio dalyvius su mūsų šalies energetikos sektoriaus perspektyvinės raidos scenarijų analize, kuria buvo remiamasi rengiant energetikos ateities krypčių rekomendacijas. Minėto tyrimo metu buvo nagrinėta Lietuvos energetikos sektoriaus plėtra iki 2065, energijos poreikis atsižvelgiant į pasaulinę praktiką, rezervinių galių (rezervinės elektros energijos gamybos šaltinių) užtikrinimo galimybės. 

Pasak A. Galinio, analizės metu atlikti tyrimai parodė, jog ekonomiškai naudingiau, saugiau ir tvariau vystyti šalies energetiką būtų neįgyvendinant Visagino atominės elektrinės projekto, tačiau orientuojantis į atsinaujinančius elektros šaltinius: vėjo, saulės, vandens jėgaines. 

Europiečių iniciatyvos prieš TTIP ir CETA atstovas Lietuvoje Karolis Klimka papasakojo apie kontroversiškai vertinamos Kanados ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutarties (CETA) socialines grėsmes Europai ir Lietuvai, ypač darbuotojų garantijoms ir saugumui, apie ne visai skaidrią šios sutarties ratifikavimo procedūrą, dalinosi mintimis apie tai, kokiais veiksmais profesinės sąjungos galėtų prisidėti prie piliečių ir visuomeninių organizacijų judėjimo prieš CETA.

Federacijos pirmininko pavaduotoja-teisininkė  Dalia Jakutavičė skaitė pranešimą „Naujas darbo kodeksas – nauji iššūkiai darbuotojams“, kalbėjo apie tai, kas keistųsi ir į ką darbuotojų atstovams reikėtų atkreipti dėmesį įsigaliojus naujajam DK, pateikė praktinių patarimų, atsakė į susirinkusiųjų klausimus. 

Taip pat pristatė kreipimosi į Seimo narius bei LPSK „Dėl Darbo kodekso pataisų“ redakciją, kuriame prašoma atkreipti dėmesį į profesinėms sąjungoms aktualiausius DK straipsnius ir pateikiami siūlymai, kaip šiuos straipsnius reikėtų taisyti, kad darbuotojų teisės ir garantijos būtų dar labiau apsaugotos. Kreipimosi idėjai ir tekstui pritarta bendru sutarimu.

Federacijos pirmininkas Juozas Neverauskas pristatė naujus Tarybos narius: AB „Klaipėdos energija“ profesinės sąjungos pirmininką Imantą Valaitį bei UAB „Dzūkijos vandenys“ profesinės darbininkų sąjungos pirmininką Darių Vaikšnorą. Taip pat vienbalsiai į LPPSF sudėtį priimta UAB „Dzūkijos vandenys“ profesinė sąjunga.  

Primename, kad Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija yra Lietuvos chemijos, energetikos, baldų gamybos, statybos ir kitų pramonės šakų bei joms giminingų įmonių, įstaigų bei organizacijų darbuotojus atstovaujantis juridinis asmuo, jungianti 48 profesines sąjungas ir vienijanti daugiau nei 3700 narių. 

LPPSF yra didžiausio profesinių sąjungų centro šalyje Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos narė ir priklauso tarptautinėms organizacijoms EPSU (European Federation of Public Service Unions) bei IndustriAll European trade union.