Pereiti prie turinio

Europos pramonės profesinių sąjungų atstovai ieškojo bendrų sprendimų dėl karo Ukrainoje

Dalintis:

Kovo 17 d. įvyko nuotolinis Europos pramonės profesinės sąjungos (IndustriallEurope) neeilinis vykdomojo komiteto posėdis. Jame buvo kalbama apie karo Ukrainoje situaciją, jo įtaką verslui, gamybai ir įvairiems sektoriams, energetikos politikai, kainoms bei profesinių sąjungų indėlį į pagalbą ukrainiečiams.

Posėdyje dalyvavo 130 atstovų, Lietuvai jame atstovavo Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkės pavaduotoja Jurga Subačiūtė-Žemaitienė.

Ji posėdžio dalyviams pateikė informaciją apie tai, kokios iniciatyvos Lietuvoje yra organizuojamos siekiant padėti Ukrainos pabėgėliams ar ukrainiečiams, likusiems karo zonose. 

J. Subačiūtė-Žemaitienė paminėjo apie tokias koordinuotos pagalbos organizacijas, kaip „Stiprūs kartu“, „Mėlyna-geltona”. Taip pat pabrėžė, kad Lietuvoje žmonės labai geranoriški ir linkę savo jėgomis padėti ukrainiečiams, pavyzdžiui, iki šiol visos atvykusios ukrainiečių šeimos yra apgyvendintos privačiuose  būstuose, parapijose ar vienuolynuose.  

Profesinės sąjungos savo ruožtu renka įvairią paramą Ukrainos gyventojams – tiek piniginę, tiek materialinę, reikalingais daiktais. Pavyzdžiui, Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija (LPPSF) renka tikslinį mokestį iš savo narių, kuris bus pervestas energetikos darbuotojų profesinei sąjungai Ukrainoje. Taip pat dalis LPPSF organizacijų priėmė sprendimą suteikti konkrečią pagalbą atvykusiems ukrainiečiams, pagal poreikį.

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga parėmė organizacijas lėšomis: dalį pervedė fondui „Mėlyna-geltona“, o dalį – sveikatos pasaugos darbuotojų profesinėms sąjungoms Ukrainoje.

Beje, pažymėtina, kad profesinės sąjungos Ukrainoje šiuo metu, šalia tiesioginių funkcijų atstovauti darbuotojams, karo metu vykdo pagalbos gyventojams iniciatyvas savo patalpose apgyvendindami gyventojus, tiekdami jiems maistą, medicininę pagalbą.

O štai Lietuvos teisėsaugos pareigūnų profesinių sąjungų federacija organizavo tikslinę paramą Ukrainos policijos pareigūnams, ugniagesiams. Buvo renkami  termo rūbai, avalynė, apranga, miegmaišiai, konservai, sausi maisto daviniai, medicinos rinkiniai, kt. Šie daiktai buvo pristatyti karo zonoje likusiems kolegoms. 

Kolegos iš Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos organizavo visuotinę pamoką Lietuvos mokiniams apie Ukrainos istoriją, dalyvavo foto akcijose, o vasarą organizuos stovyklą ukrainiečių vaikams.

Taip pat J. Subačiūtė-Žemaitienė atkreipė dėmesį, kad karas Ukrainoje paspartino energetikos išteklių kainų augimą ir elektros energijos tiekimo kainą vartotojams, o verslas, pavyzdžiui, chemijos pramonė, susiduria su žaliavų stygiumi. Šias problemas būtina spręsti ieškant alternatyvių sprendimų.