Pereiti prie turinio

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas: demokratija darbe turėtų apimti visus darbuotojus

Dalintis:

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) 578-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2023 m. balandžio 26–27 d., patvirtino savo nuomonę dėl demokratijos darbe.

Komiteto nuomonėje teigiama, kad „demokratija darbe turėtų apimti visus darbuotojus, darbo rūšis, taip pat visas darbo vietas, įskaitant platformų darbuotojus. Tai daro įmones atsparesnes, ekonomiškai sėkmingesnes ir galinčias geriau užtikrinti užimtumą bei padorų darbą”.

„Europos darbo tarybų (EDT) veiklą būtų galima pagerinti stiprinant jos dalyvavimo teises ir taikant sankcijas darbdaviams, pažeidžiantiems informavimo bei konsultavimosi su darbuotojais procedūras.
Didesnė demokratija darbo pasaulyje priklauso nuo visų suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimo ir gali padėti ekologijos bei skaitmeninimo transformacijų metu.
Labai svarbu ugdyti jaunus žmones, kad jie skatintų demokratiją darbe”, – pažymima EESRK pozicijoje.

Primename, kad demokratija darbe reiškia susitarimų fiksavimą – kolektyvinių sutarčių pasirašymą, tinkamą ir laiku teikiamą darbuotojų informavimą bei konsultavimąsi su jais, darbuotojų ar jų atstovų įtraukimą į strateginius įmonės sprendimus per bendrovių stebėtojų tarybas, valdybas, taip pat Europos darbo tarybų sukūrimą tarptautinėse įmonėse, galimybę reikšti savo nuomonę, kt. Kitaip sakant, demokratija darbe yra sklandus socialinis dialogas, vykstantis tiek įmonės, tiek šakos, tiek nacionaliniu lygmeniu.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Dalia Jakutavičė yra pažymėjusi, kad labai svarbu sukurti sklandžiai veikiančią teisinę bazę demokratijai darbe ir stipriam socialiniam dialogui visais lygmenimis palaikyti, kad darbdaviai, pažeidžiantys darbuotojų informavimo ir konsultavimosi su jais teises, neštų didesnę atsakomybę.

„Esu tikra, jog kokybiškas demokratijos darbe procesas padėtų Lietuvai stiprėti kaip šaliai, turinčiai ambicijų kurti aukštą pridėtinę vertę, mažinti socialinę atskirtį bei kurti gerovės valstybę šalies gyventojams“, – pažymėjo D. Jakutavičė.

Nuotraukoje – Naftininkų profesinės sąjungos nariai, kurie dalyvavo tarptautinėje foto akcijoje „Daugiau demokratijos darbe”, įvykusioje 2021 metais.