Pereiti prie turinio

Eurofound: pasitenkinimas gyvenimu yra tiesiogiai susijęs su darbo kokybe

Dalintis:

Tuo metu, kai profesinės sąjungos reikalauja sąžiningumo, oraus darbo, užmokesčio didėjimo ir socialinės apsaugos, Europos Sąjungos gyvenimo ir darbo sąlygų gerinimo agentūra (Eurofound) pateikia 2016 m. Europos šalių gyvenimo kokybės ataskaitą, kuri rodo, kad visi šie išvardinti elementai būtent ir yra tai, ko labiausiai reikia Europai.

Nuo 2011 m. iki 2016 m. fiksuojama bendrosios Europos Sąjungos (ES) gyvenimo kokybės pažanga, tačiau vis dar egzistuoja gyvenimo kokybės skirtumai atskirose šalyse.

Minėtoje ataskaitoje minimi šie kritiniai punktai:

– Nuo 2011 m. įgyvendinti tik nedideli mažų pajamų gyventojų grupių gyvenimo kokybės patobulinimai;

– Septyniose Europos šalyse skurdas vis dar didesnis nei iki 2007 m. krizės;

– 11 šalių daugiau kaip pusė gyventojų skursta;

 – Graikijoje, Italijoje ir Ispanijoje pasitenkinimas gyvenimu sumažėjo ir toliau mažėja;

– Ilgalaikių bedarbių padėtis pablogėjo;

– Vyresnio amžiaus žmonės turi mažiau pasitenkinimo gyvenimu, ypač Rytų Europos šalyse.

Pažymėtina, kad Eurofound ataskaitoje Lietuva pagal laimės ir pasitenkinimo gyvenimu indeksą yra 23 vietoje iš 28 Europos šalių – mūsų šalies laimės indeksas  yra 7,o pasitenkinimo gyvenimu – 6,7 iš 10 galimų. Latvija šioje lentelėje yra 25 vietoje, o  štai Estija lenkia mus penkiomis pozicijomis ir yra 17-oji. Europos Sąjungos laimės ir pasitenkinimo gyvenimu indekso vidurkis atitinkamai yra 7,4 ir 7,1.   

Europos pramonės profesinių sąjungų (IndustriAll Europe) generalinis sekretorius Luc Triangle sako, kad Eurofound ataskaita atskleidžia rimtus Europos socialinio modelio trūkumus. Verslas jau seniai atsigavo po ekonominės krizės, tačiau darbuotojų atlyginimai dar iki šiol negrįžo į prieškrizinį lygį. „Manome, kad darbo užmokesčio didinimas yra pagrįstas būdas kovoti su pajamų nelygybe ir dirbančiųjų skurdu bei padėti daugeliui gerinti gyvenimo kokybę“, –  priduria IndustriaAll Europe lyderis.

Pasak L. Triangle, darbuotojai, dirbantys pagal terminuotas darbo sutartis, yra mažiau apsaugoti, todėl kokybiškas darbas yra dar vienas Europos lygmens prioritetas, kurio siekia profesinės sąjungos. Jis primena, jog Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) į kokybiško darbo sampratą įtraukė ir tinkamą darbo užmokestį, socialinę apsaugą, mokymosi visą gyvenimą galimybes, saugias ir sveikas darbo vietas, darbo ir asmeninio gyvenimo suderinamumą, stirpias profesines sąjungas ir darbuotojų teisę derėtis.

Todėl IndustriAll Europe ragina Europos atsakingų institucijų ir valstybių vadovus atkreipti dėmesį į Eurfound ataskaitos duomenis ir kartu su socialiniais partneriais siekti kokybiškų darbo vietų, kurios yra viena iš pamatinių prielaidų gyvenimo kokybei.

 

Parengta pagal industriall-europe.eu ir eurofound.europa.eu informaciją/Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija