Pereiti prie turinio

EP patvirtino priemones derinti darbą ir šeimą

Dalintis:

Europos Parlamentas (EP) priėmė taisykles, kuriomis siekiama prisidėti prie vaikų ir šeimos gerovės bei skatinti lyčių lygybę. Balandžio 4d. EP priėmė naujas taisykles dėl tėvystės ir neperleidžiamų vaiko priežiūros atostogų.

Europarlamentarų patvirtintos taisyklės įpareigoja ES valstybes užtikrinti, kad vyrams priklausytų mažiausiai dešimties darbo dienų apmokamos tėvystės atostogos, kurių jie turėtų išeiti apytiksliai tuo metu, kai vaikas gimsta (įskaitant atvejus, kai jis gimsta negyvas). Jos turi būti apmokamos ne prasčiau nei laikinojo nedarbingumo atostogos.

Be to, valstybės privalės užtikrinti, kad kiekvienas iš tėvų turėtų teisę bent dviem mėnesiams išeiti neperleidžiamų apmokamų vaiko priežiūros atostogų. Jos nėra privalomos. Tos šalys, kurios jau dabar taiko pusmečio ar ilgesnes vaiko priežiūros atostogas, turės užtikrinti, kad jų laikotarpiu tėvai bent pusmetį gautų atlyginimą arba išmoką, sudarančią ne mažiau kaip 65 proc. bazinio atlyginimo.

Valstybės taip pat turės kasmet numatyti bent penkias papildomas nedarbo dienas tiems, kurie rūpinasi sunkiai sergančiais ar senatvinių sutrikimų turinčiais giminaičiais. Be to, dirbantys tėvai ir globėjai turės teisę prašyti lanksčių darbo sąlygų, pavyzdžiui, darbo nuotoliniu būdu arba lankstaus darbo grafiko. Svarstydami tokius prašymus darbdaviai turės atsižvelgti ne tik į savo išteklius ir veiklos pajėgumus, bet ir į darbuotojų specialiuosius poreikius.

EP pranešėjas David Casa (Europos liaudies partija, Malta) pažymėjo: „Ši direktyva yra investicija į lyčių lygybę ir teisingesnį atsakomybių padalijimą. Moterys kenčia dėl lyčių lygiateisiškumo stokos, kuris privedė prie to, jog moterys gauna mažesnius atlyginimus ir pensijas. Dabar moterys bus skatinamos dalyvauti darbo rinkoje ir panaudoti savo potencialą, o vyrai įgis didesnį vaidmenį vaiko auklėjime. Ši direktyva taip pat svarbi ir šeimos nariams, kurie rūpinasi vyresniais žmonėmis. Ji naudinga vyrams, moterims, šeimoms ir visai ekonomikai.“

Direktyvai pritarė 490 EP narių, nepritarė 82, o susilaikė 48. Ji įsigalios dvidešimtą dieną po jos paskelbimo ES oficialiajame leidinyje. Valstybės turės ją įgyvendinti per trejus metus.

Šaltinis: http://www.europarl.europa.eu/