Pereiti prie turinio

EK parengtame pasiūlyme dėl elektros energetikos rinkos reformos – nei žodžio apie sektoriaus darbuotojus

Dalintis:

Neseniai paskelbtame Europos Komisijos (EK) pasiūlymo reformuoti Europos Sąjungos (ES) elektros rinkos struktūrą projekte pateikiami tik paviršutiniški dabartinės elektros rinkos struktūros pakeitimai.  Pasiūlymas toli gražu neatitinka gilesnės reformos, kurią EPSU skatino jau daugelį metų, ir yra ne kas kita, kaip “kosmetinė” pagalba, taikoma žlungančiai elektros rinkai, – pabrėžia Europos viešųjų paslaugų profesinė sąjunga (EPSU).

Komisija aiškiai nurodė, kad ji nekvestionuoja liberalizavimo dogmos. Ribinė kainodaros sistema išliks nepakitusi, rinka bus ir toliau linkusi į krizę, o didžiausias krūvis teks vartotojams.  

Pasiūlyme nesvarstoma, kaip galime padėti namų ūkiams sąžiningai ir tvariai sumažinti sąskaitas už energiją, kad būtų pasiekta reali teisė į energiją. Vietoje to kalbama apie „aktyvų vartotojų dalyvavimą rinkoje ir jų paklausos poreikio plėtrą“.

Tuo metu, pasak EPSU, geriausias sprendimas būtų steigti valstybinius energijos tiekėjus, turinčius įgaliojimus ir pajėgumus diegti energijos vartojimo efektyvumo didinimą namuose ir taip žymiai sumažinti sąskaitas.

Pasiūlyme taip pat neatsižvelgiama į darbuotojų trūkumą elektros energetikos sektoriuje. Tiesą sakant, žodis „darbuotojas“ 72 puslapių dokumente apskritai nėra minimas (!). Beje, šį darbuotojų trūkumą didžiąja dalimi nulėmė energetikos liberalizavimo poveikis ir jis gali sukelti dar daugiau realių kliūčių pereinant prie tvarios energijos. Teisingo perėjimo procesas negali vykti be kvalifikuotų darbuotojų!

Pasiūlyme atsižvelgiama tik į vieną EPSU ir koalicijos “Teisė į energiją” reikalavimą – uždrausti energijos atjungimus vartotojams, kurie negali apmokėti elektros sąskaitų. Jame taip pat numatytas reguliuojamų kainų vaidmuo, tačiau tik „energetiškai skurstantiems ir pažeidžiamiems namų ūkiams“.

Minimas EK pasiūlymo projektas dabar bus svarstomas Ministrų Taryboje ir Europos Parlamente. Tikimasi, kad šios institucijos savo pozicijas pateiks jau artimiausiais mėnesiais.

Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos pozicija dėl ES elektros energetikos rinkos – čia:

EPSU pozicija – čia:

FINAL_EPSU Position on the Reform of the EU Electricity Market.pdf